Friday, September 7, 2012

Kombëtarja mposht qipriotët

Kombëtarja shqiptare startoi sot me fitore bindëse aventurën e saj në eliminatoret e Botërorit 2014.

Që në pjesën e parë të ndeshjes kombëtarja shqiptare ka kaluar në avantazh. Në minutën e '36 ka shënuar për kuqezinjtë Armando Sadiku, por deri në fund të ndeshjes qipriotët arritën të barazojnë me anë të Laban në minutën e 47'. 

Kuqezinjt u kthyen në lojë në gjysmëlojën e pjesës së dytë pas hyrjes në fushë të mesfushorit Jamir Hyka dhe dy sulmuesve shtatëlartë Erion Bogdani dhe Edgar Çani.  

Lojtarët e kombëtares përmes një sulmi të furishëm kanë kthyer rezultatin, duke sulmuar dhe shfrytëzuar dy rastet, me  ç`rast goli i dytë bie në rrjetë në minutën e 84 nga Edgar Çani me kokë dhe një goditje e fuqishme nga distanca e sulmuesit Bogdani në minutën e 87. 

Sipas kompanive të basteve, Shqipëria cilësohet si favorite për të fituar ndeshjen e parë kualifikuese të Grupit E, ndaj Qipros. Fitorja e Shqipërisë kuotohet me koeficientin 1,8, barazimi 3,3, ndërsa fitorja e Qipros 4,1.

Pas largimit të Josip Kuzhe, Shqipëria ka një trajner italian, Xhani De Biazin, ndërsa ekipit pas më shumë se një dekade i munguan emra si Altin Lala, Klodian Duro apo Ervin Skela.

 

 

Cyprus

Albania

Alban Meha
Midfielder
36′ 49′

Emiljano Vila
Midfielder
72′

Lorik Cana
Midfielder
11′

Armando Sadiku
Striker
36′ 56′ 58′

Hamdi Salihi
Striker
81′

Cyprus

Antonis Georgallides
Goalkeeper
46′

Konstantinos Charalambides
Midfielder
50′ 56′

Vincent Laban
Midfielder
49′ 50′

Michalis Konstantinou
Striker
76′

Substitutes

Jahmir Hyka
Defender
58′ 84′

Erjon Bogdani
Striker
72′ 87′ 88′

Edgar Çani
Striker
81′ 84′

Substitutes

Christakis Mastrou
Goalkeeper
46′

Andreas Avraam
Midfielder
76′

Demetris Christofi
Striker
56′No comments:

Post a Comment