Friday, June 29, 2012

Përleshje mes deputetëve të PDK dhe VV (VIDEO)

Përleshje mes deputetëve të PDK dhe VV (VIDEO)

Deputeti i PDK-së Latif Gashi-Lata dhe ai i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, janë përleshur fizikisht para pak çastesh tek dalja e Kuvendit të Kosovës.

Ky sulm ka ardhur derisa deputeti Selimi ishte duke dhënë një intervistë për media ku ka folur për SHIK-un, ndërsa deputeti Gashi kishte kërkuar nga ai të mos flasë për këtë organizatë, me ç'rast ka reaguar Selimi, duke i thënë atij se unë flas për këtë çështje.

Pas përleshjes fizike në mes tyre, ka ndërhyrë policia dhe i ka ndarë ata, ndërsa pas pak minutash ka ndodhur një përleshje tjetër në mes të deputetit të Vetëvendosjes Florin Krasniqi dhe atij të PDK-së Bekim Haxhiu i njohur me nofkën Kamishi, në oborrin e Kuvendit të Kosovës.

Meqenëse Kamishi është gjakosur në fytyrë, atij i kanë ndihmuar bashkëpunëtorët e tij që të largohet nga Kuvendi, duke e dërguar në drejtim të oborrit të Qeverisë, ndërsa Krasniqi momentalisht ndodhet në hollin e Kuvendit – i cili po ashtu ka pësuar disa goditje gjatë përleshjes me Kamishin.

Në këtë përleshje janë inkuadruar edhe bashkëpunëtorët e deputetëve të Vetëvendosjes dhe atyre të PDK-së, përkatësisht shoferët dhe truprojat e tyre.

KDI dënon përleshjen mes deputetëve në Kuvend

Instituti Demokratik i Kosovës, KDI, ka reaguar ndaj "përleshjes së deputetëve në ambientet e Kuvendit të Kosovës".

"Dhuna që shpërtheu sot në ambientet e Kuvendit të Kosovës, së pari mes deputetit Latif Gashi dhe Rexhep Selimi e pastaj edhe mes deputetëve Florin Krasniqi e Bekim Haxhiu e ka historinë e vet, dhe buron pikërisht nga përdorimi i vazhdueshëm i një gjuhe të papranueshme për demokracinë parlamentare", thuhet në reagimin e KDI-së.

Në komunikatën e lëshuar për media, siç raporton REL, kjo organizatë joqeveritare, e cila monitoron punën e Kuvendit të Kosovës, ka kërkuar nga partitë politike "që kanë ulëse në Kuvend që të ndikojnë në uljen e tensioneve mes grupacioneve të ndryshme formale dhe joformale, sepse kjo reflekton pasiguri tek qytetarët e vendit".

KDI gjithashtu kërkon nga Presidentja e vendit "që në përputhje me kompetencat e saja kushtetuese, të thërras një Tryezë të partive politike parlamentare për të dalë nga ngërçi i armiqësive, përmes debatit demokratik si preventivë që përplasjet mes deputetëve të mos nxisin përleshje në rrugë mes militantëve të pushtetit dhe të opozitës".

Ndërkaq, edhe Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar pas përleshjes fizike të ndodhur ditën e sotme në Kuvendin e Kosovës.

Qe një kohë, siç thuhet në një komunikatë për medie, Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar në mënyra të ndryshme hetimin mbi veprimtarinë e Shërbimit Informativ të Kosovës, që ka qenë dhe mbetet shërbim sekret partiak, që nuk i është përgjigjur asnjë institucioni të Kosovës, nuk i ka dhënë llogari askujt, si dhe nuk ka shpalosur asnjë nga aktivitetet që ka bërë dhe bënë ndër vite.

Sipas Vetëvendosjes, populli i Kosovës ka të drejtën ta dijë se kush po i përgjon, kush po i shantazhon dhe kush po i frikëson qytetarët me agjentë.

"Në funksion të tentimit për të legalizuar një organizatë të tillë ilegale, qeveria dhe SHIK-u kanë orkestruar vjedhjen dhe manipulimin e zgjedhjeve dhe po tentojnë që nëpërmjet funksioneve publike të legjitimojnë agjentë të SHIK-u me të kaluar kriminale. Sot këta agjentë janë në qeveri, e fatkeqësisht janë edhe në Kuvendin e Kosovës, të ardhur aty me vota të vjedhura", thekson Vetëvendosje.

Subjekti opozitar politik, Vetëvendosje, thotë se thirrjeve të tyre për hetime parlamentare për këtë organizatë, "ata u janë përgjigjur me më shumë panik, shantazhe e kërcënime të ndryshme për deputetë, për të mos nënshkruar iniciativën për inicimin e komisionit parlamentar për SHIK-un".

"Kohëve të fundit kanë filluar të kërcënojnë edhe gazetarë e fytyra publike, për të mos folur për SHIK-un. Sa më shumë ata mundohen ta mbajnë të mbyllur dosjen e SHIK-ut, aq më shumë shtohet nevoja për të ditur të kaluarën e saj", theksohet në komunikatë.

Ndërkaq, sa i përket përleshjes së sotme fizike që ndodhi në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje thotë se faji i tëri ka qenë i deputetit të PDK-së, Latif Gashi, i cili, sipas Vetëvendosjes, "pa provokimin më të vogël, është munduar ta kërcënojë deputetin Rexhep Selimi që të mos flasë për SHIK-un gjatë një prononcimi për media".

"Ndoshta përvoja e z. Gashi nga SHIK-u e bën të mendojë se ai mund t'i ndalë të tjerët të mos flasin, e bën të mendojë se mund t'i kërcënojë të tjerët. Z. Gashi duhet ta dijë se Lëvizja Vetëvendosje është e vendosur në qëllimin e vet për të zbuluar të vërtetën, për të zbardhur krimet ndaj popullit të Kosovës, sepse populli i Kosovës meriton të dijë", thuhet në komunikatën e Vetëvendosjes.

E për këto ngjarje të sotme që ndodhën në kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje shpreh keqardhje. "Fatkeqësisht, provokimi i z. Gashi dhe tentativa e tij për të ngulfatur fjalën e lirë të deputetëve, dhe të qytetarëve të Republikës së Kosovës, ka eskaluar në një përleshje fizike, për të cilën Lëvizja Vetëvendosje shpreh keqardhje".

Vetëvendosje thotë se në momentin e përleshjes fizike mes deputetit të saj, Rexhep Selimit, dhe deputetit nga radhët e PDK-së, Latif Gashit, "është përfshirë edhe agjenti tjetër i SHIK-ut në Kuvendin e Kosovës nga radhët e PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili e ka përsëritur provokimin e Gashit".

Në fund, kjo lëvizje thekson se do të vazhdojë e palëkundur në rrugën e saj për të krijuar një shoqëri të zhvilluar demokratike e mbi të gjitha transparente. /Zëri/Daçiq: Serbia do t’i kthejë forcat e sigurisë në Kosovë

Duke komentuar ngjarjen e dhunshme në Merdar, kryeministri i ri i Serbisë Ivica Daçiq ka deklaruar se Qeveria e re e Serbisë do të angazhohet për kthimin e forcave serbe të sigurisë në Kosovë.

"Vidovdani është një festë e madhe për popullin serb dhe në çdo Vidovdan ndodhin incidente në Kosovë. Nëse populli serb në Kosovë nuk mund ta festojë këtë festë, atëherë parashtrohet pyetja se kush mund ta sigurojë jetë e qetë të serbëve në Kosovë. Ju e dini se në Kosovë ne nuk i kemi forcat tona të sigurisë, por qeveria e re e Serbisë do të insistojë mu në këtë ",- ka deklaruar Daçiq për Radio Televizionin e Serbisë.

Si kryeministër i ri i Serbisë, Ivica Daçiq, planifikon të thirret në Rezolutën 1244 ku parashihet se nëse e lejon Komandanti i KFOR-it, Serbia mund të kthejë deri në 1000 trupa në Kosovë. (KD/INA)PDSH reagon kundër zgjedhjes së Ahmetit për rektor të USHT-së

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) ka reaguar sot lidhur me ndryshimet e fundit në Universitetin Shtetëror të Tetovës (USHT) që pasuan me dorëheqjen e rektorit të deritanishëm Agron Reka dhe zgjedhjen e ushtruesit të detyrës së rektorit, Vullnet Ahmeti. 

"Në krye të institucionit arsimor më lartë të shqiptarëve të Maqedonisë  emëroi Vullnet Ahmetin i njohur për muskuj dhe dhunë e jo për urtësi dhe dije. Personi në fjalë njihet për opinionin për mbushje kutish në të gjithë ciklet zgjedhore, që karrierën e ka ndërtuar duke u kacafytur dhe duke rrahur kolegët e tij siç ishte rasti me rrahjen  prof. Myftar Ziberi. Shpresojm që tani nuk është emruar Rektor i USHT për të rrahur studentët që hapur shprehin paknaqësi për gjendjen në USHT dhe ish studentët që  nuk marrin dot diploma tani e 3 vite prej kur BDI me ndihmën e VMRO-së shkarkoi në mënyrë të jashtëligjshme rektorin dhe profesorin e nderuar Agim Velën dhe emëroi në vend të tij një ushtar partiak të ish sistemit dhe të BDI-së siç ishte Agron Reka", deklaroi deputeti dhe përfaqësuesi i lartë i PDSH-së, Bekim Fazliu.

Ai akuzoi Ahmetin për shkollim të dyshimtë, diplomë të dyshimtë si dhe tituj shkencor të dyshimtë. 

"Imagjinoni udhëheq univerzitetin një doktor në lëminë mundjes-stil i lirë, me fjalë tjera doktor pehlivan dasmash. Opinioni duhet ta dije se Vullnet Ahmeti është një ish deputet i BDI-së dhe aktualisht në listë për deputet të BDI-së në njësinë zgjedhore nr. 6. Politizim më i skajshëm dhe më eklatant se ky emërim nuk ka dhe nuk mund të ketë. Në qoftë se një populli don të ia vrasësh ardhmërinë, vritja procesin edukativo arsimor. Këtë po bën BDI që prej 2008 kur është pjesë e pushtetit. Opinioni e din se në çfarë gjendje BDI e ka katandis arsimin shqip në Maqedoni si ai fillor, i mesëm dhe në veçanti shkollimin e lartë", reagoi PDSH.

Kjo parti thekson se shpreh brengosje serioze për fatin e atyre që janë më të shtrenjtë për një popull, për fëmijët dhe rininë tonë. 

"Apelojmë opinionin e gjerë, intelektualët, punonjësit e arsimit, studentët, të gjith shqiptarët e Maqedonisë, Kosovës, Shqipërisë, opinionin ndërkombëtar të ndërhyj që të ndërpres këtë atentat që po i bëhet  tempullit të dijes dhe rinisë shqiptare në Republikën e Maqedonisë", theksoi deputeti i PDSH-së, Bekim Fazliu. (INA)Edhe Kosova në konferencën e Këshillit Atlantik në Strugë

Konferenca shkencorë hulumtuese e NATO-s që kësaj radhe është organizuar nga Këshilli Veriatlantik i Maqedonisë, në bashkëpunim me Këshillin veriatlantik të Shqipërisë,  ka një të veçantë për regjionin në situate të fatkeqësive natyrore, përmbytjeve, zjarreve, tërmeteve etj, që kërkon edhe angazhimin e të gjitha kapaciteteve dhe shërbimeve profesionale të vendeve të rajonit. Kjo është edhe motoja e kësaj conference shkencore e titulluar "Siguri përmes shkencës" (Securits through science), në të cilën marin pjesë pos Maqedonisë dhe Shqiopërisë edhe vendet tjera të rajonit: Serbia, Mali i Zi, Bosnjë e Hercegovina, Sllovenia, Kroacia, Bullgaria, dhe Turqia. E veçanta e kësaj conference është edhe pjesëmarrja e delegacionit të Kosovës në këtë konferencë shkencore hulumtuese, si pjesë e rajonit të Ballkanit.

Konferencën e cila do të zhvillojë punimet tre ditore në Strugë, e hapi kryetari i Këshillit veriatlantik të Maqedonisë, Llazar Elenovski, i cili në fjalën e tij foli për rëndësinë, principet dhe modalitetet e bashkëpunimit në rajon në drejtim të menaxhimit të krizave.

Më pas, fjalë rasti mbajti zëvëndës ministri i mbrojtjes së Shqipërisë, Arian Starova, në mungesë të ministrit Arben Imami, ndërsa në mungesë të ministrit të mbrojtjes së Maqedonisë, Fatmir Besimi, përshëndeti të pranishmit dhe mbajti një fjalë rasti,  Lube Dukovski, ndaj përkundër paralajmërimeve dhe sipas protokolit, të pranishëm duhet të ishin ministrat e mbrotjes të Maqedonisë, Fatmir Besimi dhe ministri i mbrojtjes së Shqipërisë, Arben Imami, por ata asnjëri nuk ishin të pranishëm në këtë konferencë, për shkak të agjendës së ngjeshur të aktiviteteve.

Në hapjen dhe punimet e konferencës, i pranishëm ishte edhe ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Maqedoni, Arben Çejku.

Konferenca në fjalë ka tubuar një numër të konsideruar të ekspertëve të fushave të menaxhimit me kriza nga institucionet relevante shtetërore si dhe profesor të universiteteve të vendeve pjesëmarrëse.

Në pauzë të kësaj konference, kryesuesi i delegacionit të Maqedonisë, Llazar Elenovski-kryetar i Këshillit veriatlantik të Maqedonisë deklaroi: "Në bashkëpunim me Këshillin veriatlantik të Shqipërisë, kemi organizuar këtë konferencë shkencore për menaxhimin e krizave. Jemi tubuar vendet e rajonit për të shikuar se si mund të arrijmë efikasitet më të madh dhe më të plotë të të gjitha kapaciteteve për menaxhim të krizave. Do të bisedojmë dhe shqyrtojmë disa modele të bashkëpunimit duke kërkuar mënyrën dhe modelin më efikas të bashkëpunimit, që është përmendur edhe në Samitin e NATO-s në Çikago. Do ta zgjedhim modelin më të mirë. Neve na duhet një model për menaxhimin e krizave dhe katastrofave sipas kapaciteteve tona, e këto kapacitete ti ngrejmë në një shkallë më të lartë në rajon"-përfundoi Llazar Elenovski.

Zëvëndës ministri i mbrojtjes së Shqipërisë, Arian Starova, deklaroi: "Ka qënë një vendim i marrë që më parë nga Këshilli atlantik i Maqedonisë dhe Këshilli atlantik i Shqipërisë. Ideja është që duke u mbështetur në zhvillimet e fundit globale që lidhen me fatkeqssitë natyrore dhe gjendjeve të jashtëzakonshme që krijohen pas tyre. Ideja është që të ketë kundërpërgjigje më të mira, sidomos për rajonin tonë në raste të tilla. Konferenca synon të eksplorojë, të hulumtojë cilat janë rrugët e një kooperimi dhe bashkëpunimi me qëllim që jo vetëm përgjigjet të jenë efikase në zjarre, përmbytje, tërmete dhe gjithë ate që mund të ndoshë, por të jetë edhe me kosto sa më të vogla. Pjesëmarrësit e konferencës janë nivele ekspertës, edhe pse ka edhe nivele politike siç është pjesëmarrja ime apo e Llazar Elenovskit, por përveç ekspertëve ka edhe përfaqsues të organizatave joqeveritare. Diskutimet kanë shkua shumë mirë, janë hedhur shumë ide si ajo e takimeve periodike, ngritjes së grupeve të ekspertëve, për të hulmtuar ndryshimet e mundshme apo krijimin e marrëveshjeve të reja dypalëshe dhe shumëpalëshe. Në fund të kësaj conference besoj që do të ketë një raport të detajuar i cili do ti dorëzohet jo vetëm qeverive të vendeve pjesëmarrëse të rajonit, por edhe NATO-së, departamentit që e ka mbështetur këtë konferencë"-deklaroi Arian Starova.

Duke iu përgjigjur pyetjes lidhur me pjesëmarrjen e delegacionit të  Kosovës në këtë konferencë, Arian Starova shtoi: " Në konferencën e sotme ka përfaqsues të Kosovës, është delegacioni pesëanëtarësh. Në krye të këtij grupi është zëvëndës ministri i Forcave të sigurisë së Kosovës, Bejtush Gashi. Pra, përfaqsimi rajonal në këtë konferencë është i plotë që është edhe vullneti i pjesëmarrësve, ku është edhe Serbia, por kjo është edhe rezultat i marrëveshjes së arritur kohë më parë në Bruksel, që Kosova lejohet dhe është e mirëpritur në nisma  rajonale por edhe më gjërë për bashkëpunim rajonal. Ky është një rast i tillë. Pra Kosova është prezente dhe do të japi kontributin e sajë në sesionin e pasditës dhe nesër"-përfundoi Arian Starova.

Përfaqsuesi i departamentit të NATO-së për planifikim të emergjencave dhe menaxhim me krizat, Evert G.J. Somer, deklaroi: "Konstatojmë se ka menaxhim të suksesshëm të vendeve të NATO-së. Këto vende kanë edhe probleme financiare, por ato gjejnë alternative për realizimin e bashkëpunimit të plotë. Duhet edhe teknologji moderne për menaxhim efikas të krizave, si p.sh aeroplan zjarrfikës, sepse pa këto mjete moderne është më vështirë të menaxhohen krizat. Në 10 vitet e fundit ka mjaft progress, por është vështirë të thuhet se a do të ketë sukses të plotë apo jo"-përfundoi ai. (M.Latifi/INA)

 Përleshje mes deputetëve të PDK dhe VV (VIDEO)

Përleshje mes deputetëve të PDK dhe VV (VIDEO)

Deputeti i PDK-së Latif Gashi-Lata dhe ai i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, janë përleshur fizikisht para pak çastesh tek dalja e Kuvendit të Kosovës.

Ky sulm ka ardhur derisa deputeti Selimi ishte duke dhënë një intervistë për media ku ka folur për SHIK-un, ndërsa deputeti Gashi kishte kërkuar nga ai të mos flasë për këtë organizatë, me ç'rast ka reaguar Selimi, duke i thënë atij se unë flas për këtë çështje.

Pas përleshjes fizike në mes tyre, ka ndërhyrë policia dhe i ka ndarë ata, ndërsa pas pak minutash ka ndodhur një përleshje tjetër në mes të deputetit të Vetëvendosjes Florin Krasniqi dhe atij të PDK-së Bekim Haxhiu i njohur me nofkën Kamishi, në oborrin e Kuvendit të Kosovës.

Meqenëse Kamishi është gjakosur në fytyrë, atij i kanë ndihmuar bashkëpunëtorët e tij që të largohet nga Kuvendi, duke e dërguar në drejtim të oborrit të Qeverisë, ndërsa Krasniqi momentalisht ndodhet në hollin e Kuvendit – i cili po ashtu ka pësuar disa goditje gjatë përleshjes me Kamishin.

Në këtë përleshje janë inkuadruar edhe bashkëpunëtorët e deputetëve të Vetëvendosjes dhe atyre të PDK-së, përkatësisht shoferët dhe truprojat e tyre.

KDI dënon përleshjen mes deputetëve në Kuvend

Instituti Demokratik i Kosovës, KDI, ka reaguar ndaj "përleshjes së deputetëve në ambientet e Kuvendit të Kosovës".

"Dhuna që shpërtheu sot në ambientet e Kuvendit të Kosovës, së pari mes deputetit Latif Gashi dhe Rexhep Selimi e pastaj edhe mes deputetëve Florin Krasniqi e Bekim Haxhiu e ka historinë e vet, dhe buron pikërisht nga përdorimi i vazhdueshëm i një gjuhe të papranueshme për demokracinë parlamentare", thuhet në reagimin e KDI-së.

Në komunikatën e lëshuar për media, siç raporton REL, kjo organizatë joqeveritare, e cila monitoron punën e Kuvendit të Kosovës, ka kërkuar nga partitë politike "që kanë ulëse në Kuvend që të ndikojnë në uljen e tensioneve mes grupacioneve të ndryshme formale dhe joformale, sepse kjo reflekton pasiguri tek qytetarët e vendit".

KDI gjithashtu kërkon nga Presidentja e vendit "që në përputhje me kompetencat e saja kushtetuese, të thërras një Tryezë të partive politike parlamentare për të dalë nga ngërçi i armiqësive, përmes debatit demokratik si preventivë që përplasjet mes deputetëve të mos nxisin përleshje në rrugë mes militantëve të pushtetit dhe të opozitës".

Ndërkaq, edhe Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar pas përleshjes fizike të ndodhur ditën e sotme në Kuvendin e Kosovës.

Qe një kohë, siç thuhet në një komunikatë për medie, Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar në mënyra të ndryshme hetimin mbi veprimtarinë e Shërbimit Informativ të Kosovës, që ka qenë dhe mbetet shërbim sekret partiak, që nuk i është përgjigjur asnjë institucioni të Kosovës, nuk i ka dhënë llogari askujt, si dhe nuk ka shpalosur asnjë nga aktivitetet që ka bërë dhe bënë ndër vite.

Sipas Vetëvendosjes, populli i Kosovës ka të drejtën ta dijë se kush po i përgjon, kush po i shantazhon dhe kush po i frikëson qytetarët me agjentë.

"Në funksion të tentimit për të legalizuar një organizatë të tillë ilegale, qeveria dhe SHIK-u kanë orkestruar vjedhjen dhe manipulimin e zgjedhjeve dhe po tentojnë që nëpërmjet funksioneve publike të legjitimojnë agjentë të SHIK-u me të kaluar kriminale. Sot këta agjentë janë në qeveri, e fatkeqësisht janë edhe në Kuvendin e Kosovës, të ardhur aty me vota të vjedhura", thekson Vetëvendosje.

Subjekti opozitar politik, Vetëvendosje, thotë se thirrjeve të tyre për hetime parlamentare për këtë organizatë, "ata u janë përgjigjur me më shumë panik, shantazhe e kërcënime të ndryshme për deputetë, për të mos nënshkruar iniciativën për inicimin e komisionit parlamentar për SHIK-un".

"Kohëve të fundit kanë filluar të kërcënojnë edhe gazetarë e fytyra publike, për të mos folur për SHIK-un. Sa më shumë ata mundohen ta mbajnë të mbyllur dosjen e SHIK-ut, aq më shumë shtohet nevoja për të ditur të kaluarën e saj", theksohet në komunikatë.

Ndërkaq, sa i përket përleshjes së sotme fizike që ndodhi në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje thotë se faji i tëri ka qenë i deputetit të PDK-së, Latif Gashi, i cili, sipas Vetëvendosjes, "pa provokimin më të vogël, është munduar ta kërcënojë deputetin Rexhep Selimi që të mos flasë për SHIK-un gjatë një prononcimi për media".

"Ndoshta përvoja e z. Gashi nga SHIK-u e bën të mendojë se ai mund t'i ndalë të tjerët të mos flasin, e bën të mendojë se mund t'i kërcënojë të tjerët. Z. Gashi duhet ta dijë se Lëvizja Vetëvendosje është e vendosur në qëllimin e vet për të zbuluar të vërtetën, për të zbardhur krimet ndaj popullit të Kosovës, sepse populli i Kosovës meriton të dijë", thuhet në komunikatën e Vetëvendosjes.

E për këto ngjarje të sotme që ndodhën në kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje shpreh keqardhje. "Fatkeqësisht, provokimi i z. Gashi dhe tentativa e tij për të ngulfatur fjalën e lirë të deputetëve, dhe të qytetarëve të Republikës së Kosovës, ka eskaluar në një përleshje fizike, për të cilën Lëvizja Vetëvendosje shpreh keqardhje".

Vetëvendosje thotë se në momentin e përleshjes fizike mes deputetit të saj, Rexhep Selimit, dhe deputetit nga radhët e PDK-së, Latif Gashit, "është përfshirë edhe agjenti tjetër i SHIK-ut në Kuvendin e Kosovës nga radhët e PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili e ka përsëritur provokimin e Gashit".

Në fund, kjo lëvizje thekson se do të vazhdojë e palëkundur në rrugën e saj për të krijuar një shoqëri të zhvilluar demokratike e mbi të gjitha transparente. /Zëri/Edhe Kosova në konferencën e Këshillit Atlantik në Strugë

Konferenca shkencorë hulumtuese e NATO-s që kësaj radhe është organizuar nga Këshilli Veriatlantik i Maqedonisë, në bashkëpunim me Këshillin veriatlantik të Shqipërisë,  ka një të veçantë për regjionin në situate të fatkeqësive natyrore, përmbytjeve, zjarreve, tërmeteve etj, që kërkon edhe angazhimin e të gjitha kapaciteteve dhe shërbimeve profesionale të vendeve të rajonit. Kjo është edhe motoja e kësaj conference shkencore e titulluar "Siguri përmes shkencës" (Securits through science), në të cilën marin pjesë pos Maqedonisë dhe Shqiopërisë edhe vendet tjera të rajonit: Serbia, Mali i Zi, Bosnjë e Hercegovina, Sllovenia, Kroacia, Bullgaria, dhe Turqia. E veçanta e kësaj conference është edhe pjesëmarrja e delegacionit të Kosovës në këtë konferencë shkencore hulumtuese, si pjesë e rajonit të Ballkanit.

Konferencën e cila do të zhvillojë punimet tre ditore në Strugë, e hapi kryetari i Këshillit veriatlantik të Maqedonisë, Llazar Elenovski, i cili në fjalën e tij foli për rëndësinë, principet dhe modalitetet e bashkëpunimit në rajon në drejtim të menaxhimit të krizave.

Më pas, fjalë rasti mbajti zëvëndës ministri i mbrojtjes së Shqipërisë, Arian Starova, në mungesë të ministrit Arben Imami, ndërsa në mungesë të ministrit të mbrojtjes së Maqedonisë, Fatmir Besimi, përshëndeti të pranishmit dhe mbajti një fjalë rasti,  Lube Dukovski, ndaj përkundër paralajmërimeve dhe sipas protokolit, të pranishëm duhet të ishin ministrat e mbrotjes të Maqedonisë, Fatmir Besimi dhe ministri i mbrojtjes së Shqipërisë, Arben Imami, por ata asnjëri nuk ishin të pranishëm në këtë konferencë, për shkak të agjendës së ngjeshur të aktiviteteve.

Në hapjen dhe punimet e konferencës, i pranishëm ishte edhe ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Maqedoni, Arben Çejku.

Konferenca në fjalë ka tubuar një numër të konsideruar të ekspertëve të fushave të menaxhimit me kriza nga institucionet relevante shtetërore si dhe profesor të universiteteve të vendeve pjesëmarrëse.

Në pauzë të kësaj konference, kryesuesi i delegacionit të Maqedonisë, Llazar Elenovski-kryetar i Këshillit veriatlantik të Maqedonisë deklaroi: "Në bashkëpunim me Këshillin veriatlantik të Shqipërisë, kemi organizuar këtë konferencë shkencore për menaxhimin e krizave. Jemi tubuar vendet e rajonit për të shikuar se si mund të arrijmë efikasitet më të madh dhe më të plotë të të gjitha kapaciteteve për menaxhim të krizave. Do të bisedojmë dhe shqyrtojmë disa modele të bashkëpunimit duke kërkuar mënyrën dhe modelin më efikas të bashkëpunimit, që është përmendur edhe në Samitin e NATO-s në Çikago. Do ta zgjedhim modelin më të mirë. Neve na duhet një model për menaxhimin e krizave dhe katastrofave sipas kapaciteteve tona, e këto kapacitete ti ngrejmë në një shkallë më të lartë në rajon"-përfundoi Llazar Elenovski.

Zëvëndës ministri i mbrojtjes së Shqipërisë, Arian Starova, deklaroi: "Ka qënë një vendim i marrë që më parë nga Këshilli atlantik i Maqedonisë dhe Këshilli atlantik i Shqipërisë. Ideja është që duke u mbështetur në zhvillimet e fundit globale që lidhen me fatkeqssitë natyrore dhe gjendjeve të jashtëzakonshme që krijohen pas tyre. Ideja është që të ketë kundërpërgjigje më të mira, sidomos për rajonin tonë në raste të tilla. Konferenca synon të eksplorojë, të hulumtojë cilat janë rrugët e një kooperimi dhe bashkëpunimi me qëllim që jo vetëm përgjigjet të jenë efikase në zjarre, përmbytje, tërmete dhe gjithë ate që mund të ndoshë, por të jetë edhe me kosto sa më të vogla. Pjesëmarrësit e konferencës janë nivele ekspertës, edhe pse ka edhe nivele politike siç është pjesëmarrja ime apo e Llazar Elenovskit, por përveç ekspertëve ka edhe përfaqsues të organizatave joqeveritare. Diskutimet kanë shkua shumë mirë, janë hedhur shumë ide si ajo e takimeve periodike, ngritjes së grupeve të ekspertëve, për të hulmtuar ndryshimet e mundshme apo krijimin e marrëveshjeve të reja dypalëshe dhe shumëpalëshe. Në fund të kësaj conference besoj që do të ketë një raport të detajuar i cili do ti dorëzohet jo vetëm qeverive të vendeve pjesëmarrëse të rajonit, por edhe NATO-së, departamentit që e ka mbështetur këtë konferencë"-deklaroi Arian Starova.

Duke iu përgjigjur pyetjes lidhur me pjesëmarrjen e delegacionit të  Kosovës në këtë konferencë, Arian Starova shtoi: " Në konferencën e sotme ka përfaqsues të Kosovës, është delegacioni pesëanëtarësh. Në krye të këtij grupi është zëvëndës ministri i Forcave të sigurisë së Kosovës, Bejtush Gashi. Pra, përfaqsimi rajonal në këtë konferencë është i plotë që është edhe vullneti i pjesëmarrësve, ku është edhe Serbia, por kjo është edhe rezultat i marrëveshjes së arritur kohë më parë në Bruksel, që Kosova lejohet dhe është e mirëpritur në nisma  rajonale por edhe më gjërë për bashkëpunim rajonal. Ky është një rast i tillë. Pra Kosova është prezente dhe do të japi kontributin e sajë në sesionin e pasditës dhe nesër"-përfundoi Arian Starova.

Përfaqsuesi i departamentit të NATO-së për planifikim të emergjencave dhe menaxhim me krizat, Evert G.J. Somer, deklaroi: "Konstatojmë se ka menaxhim të suksesshëm të vendeve të NATO-së. Këto vende kanë edhe probleme financiare, por ato gjejnë alternative për realizimin e bashkëpunimit të plotë. Duhet edhe teknologji moderne për menaxhim efikas të krizave, si p.sh aeroplan zjarrfikës, sepse pa këto mjete moderne është më vështirë të menaxhohen krizat. Në 10 vitet e fundit ka mjaft progress, por është vështirë të thuhet se a do të ketë sukses të plotë apo jo"-përfundoi ai. (M.Latifi/INA)

 Daçiq: Serbia do t’i kthejë forcat e sigurisë në Kosovë

Duke komentuar ngjarjen e dhunshme në Merdar, kryeministri i ri i Serbisë Ivica Daçiq ka deklaruar se Qeveria e re e Serbisë do të angazhohet për kthimin e forcave serbe të sigurisë në Kosovë.

"Vidovdani është një festë e madhe për popullin serb dhe në çdo Vidovdan ndodhin incidente në Kosovë. Nëse populli serb në Kosovë nuk mund ta festojë këtë festë, atëherë parashtrohet pyetja se kush mund ta sigurojë jetë e qetë të serbëve në Kosovë. Ju e dini se në Kosovë ne nuk i kemi forcat tona të sigurisë, por qeveria e re e Serbisë do të insistojë mu në këtë ",- ka deklaruar Daçiq për Radio Televizionin e Serbisë.

Si kryeministër i ri i Serbisë, Ivica Daçiq, planifikon të thirret në Rezolutën 1244 ku parashihet se nëse e lejon Komandanti i KFOR-it, Serbia mund të kthejë deri në 1000 trupa në Kosovë. (KD/INA)PDSH reagon kundër zgjedhjes së Ahmetit për rektor të USHT-së

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) ka reaguar sot lidhur me ndryshimet e fundit në Universitetin Shtetëror të Tetovës (USHT) që pasuan me dorëheqjen e rektorit të deritanishëm Agron Reka dhe zgjedhjen e ushtruesit të detyrës së rektorit, Vullnet Ahmeti. 

"Në krye të institucionit arsimor më lartë të shqiptarëve të Maqedonisë  emëroi Vullnet Ahmetin i njohur për muskuj dhe dhunë e jo për urtësi dhe dije. Personi në fjalë njihet për opinionin për mbushje kutish në të gjithë ciklet zgjedhore, që karrierën e ka ndërtuar duke u kacafytur dhe duke rrahur kolegët e tij siç ishte rasti me rrahjen  prof. Myftar Ziberi. Shpresojm që tani nuk është emruar Rektor i USHT për të rrahur studentët që hapur shprehin paknaqësi për gjendjen në USHT dhe ish studentët që  nuk marrin dot diploma tani e 3 vite prej kur BDI me ndihmën e VMRO-së shkarkoi në mënyrë të jashtëligjshme rektorin dhe profesorin e nderuar Agim Velën dhe emëroi në vend të tij një ushtar partiak të ish sistemit dhe të BDI-së siç ishte Agron Reka", deklaroi deputeti dhe përfaqësuesi i lartë i PDSH-së, Bekim Fazliu.

Ai akuzoi Ahmetin për shkollim të dyshimtë, diplomë të dyshimtë si dhe tituj shkencor të dyshimtë. 

"Imagjinoni udhëheq univerzitetin një doktor në lëminë mundjes-stil i lirë, me fjalë tjera doktor pehlivan dasmash. Opinioni duhet ta dije se Vullnet Ahmeti është një ish deputet i BDI-së dhe aktualisht në listë për deputet të BDI-së në njësinë zgjedhore nr. 6. Politizim më i skajshëm dhe më eklatant se ky emërim nuk ka dhe nuk mund të ketë. Në qoftë se një populli don të ia vrasësh ardhmërinë, vritja procesin edukativo arsimor. Këtë po bën BDI që prej 2008 kur është pjesë e pushtetit. Opinioni e din se në çfarë gjendje BDI e ka katandis arsimin shqip në Maqedoni si ai fillor, i mesëm dhe në veçanti shkollimin e lartë", reagoi PDSH.

Kjo parti thekson se shpreh brengosje serioze për fatin e atyre që janë më të shtrenjtë për një popull, për fëmijët dhe rininë tonë. 

"Apelojmë opinionin e gjerë, intelektualët, punonjësit e arsimit, studentët, të gjith shqiptarët e Maqedonisë, Kosovës, Shqipërisë, opinionin ndërkombëtar të ndërhyj që të ndërpres këtë atentat që po i bëhet  tempullit të dijes dhe rinisë shqiptare në Republikën e Maqedonisë", theksoi deputeti i PDSH-së, Bekim Fazliu. (INA)Wednesday, June 27, 2012

Zgjohu: PDSH ndjell përçarje midis shqiptarëve

Lëvizja Qytetare ZGJOHU! përmes një deklarate me shkrim thotë se është e tmeruar nga lajmi i botuar në mediat shqiptare që transmetojnë deklaratën të kreut të PDSHsë, Menduh Thaçi, në Çegran të Gostivarit i cili citohet të ketë thënë se: "nuk ka hajër nga shqiptarët jashtë Gostivarit dhe Tetovës" që do të thotë nga shqiptarët e Shkupit, Kumanovës, Kërçovës, Dibrës, Strugës, Ohrit, Manastirit, Velesit, Dollnenit, etj.

"Kontributin e vet ndër vite, Lëvizja Qytetare ZGJOHU! e ka zhvilluar pikërisht në Shkup për të ndaluar fushata të ngjajshme asimiluese dhe dëbuese si në Ohër, Manastir, Prilep dhe Veles, ku shqiptarët u shpërngulën si pasojë e moskujdesit politik shqiptar dhe fushatave të zhbërjes së identitetit kombëtar dhe fetar", thuhet në reagimin e Lëvizjes Zgjohu. 

Zgjohu konsideron se, asnjë fushatë dëbuese ose shkatëruese e kulturës shqiptare nuk do të kishte sukses, po mos të kishte patur bashkëpunëtorët e vet në taborin shqiptar. 

Sipas tyre, pikërisht qëndrimet e tilla diferencuese dhe karieriste kanë qenë karakteristik e politikanëve që kanë bashkëpunuar me pushtetet asimiluese dhe shkatëruese të kulturës shqiptare në qytetet ku shqiptarët nuk janë shumicë.

"Gjersa ZGJOHU!, e përkrahur nga e gjithë shoqëria shqiptare, protestonte në vitin 2007 kundër gërmimeve politike dhe përjashtuese në Kalanë e Shkupit, në përpjekje për ta ndaluar zanafillën e proektit Shkupi 2014, ishte pikërisht nënkryetari i Menduh Thaçit i cili etiketoi përpjekjet tona dhe doli në mbrojtje të fushatës asimuluese, me fjalët "Shkupi nuk më intereson, Tetova është Kryeqytet i shqiptarëve. Le ti ndërtojnë edhe 3-4 kisha në Shkup, fare nuk më intereson." Bëheshte fjalë për ndërtimin e Kishës Ortodokse mbi themelet e shtëpisë së lindjes së Nënës Terezë", thuhet në reagim. 

Jemi të bindur se qytetarët e rëndomtë të Tetovës dhe Gostivarit nuk ndajnë qëndrimet e tilla skandaloze dhe do të distancohen nga një politikë e tillë që ndjell përçarje dhe urrejte midis shqiptarëve në Maqedoni, vlerëson Zgjohu. 

"Sot, shqiptarët nuk kanë nevojë për politikan lokalist, për politikan me vizion të kufizuar, por sot, si asnjëherë më parë, duan të shohin Tiranën dhe Prishtinën nga Shkupi. Çdo përpjekje tjetër, do të hasë në rezistencë qytetare, pa asnjë dyshim", thuhet në fund të reagimit. (INA)

 Georgievski: Po bie numri i maqedonasve, katastrofë demografike

Lideri i VMRO-Partia Popullore dhe ish-kryeministri i Maqedonisë, Lubço Georgievski deklaroi se popullata maqedonase po përballet me katastrofë demografike. 

"Qeveria ka shtyer regjistrimin e popullsisë jo për shkak të shqiptarëve, por për shkak të maqedonasve, për shkak se u përballëm me fotografinë reale të katastrofës demografike. Viteve të fundit për çdo vit kemi rënie prej 6 për qind të lindjeve të reja. Për çdo vit po zvogëlohet numri i nxënësve fillorist prej 1.000 deri në 2.000. Në vitin 2000, nxënës maqedonas që janë regjistruar në klasën e parë kanë qenë 31 mijë, ndërsa vitin e kaluar 19 mijë. Prej vitit të kaluar e deri në këtë shtator në Manastir ka rënie të filloristëve prej 15 për qind", ka deklaruar Georgievski në tribunën e organizuar mbrëmë nga koalicioni i ri opozitar "Për Maqedoninë demokratike" të mbajtur në Manastir. 

Lidhur me zhvillimet politike në vend, Georgievski ka akuzuar qeverisjen aktuale për diktaturë dhe mungesë demokracie. "A nuk është turp që të konstatojmë se më shumë demokraci, hapësirë informimi dhe debate ka pasur në vitet e fundit të komunizmit në ish-Jugosllavi, se sa gjatë katër viteve të fundit në Maqedoni nën udhëheqjen e Gruevskit", deklaroi Georgievski. 

Sipas tij, tashmë po përjetojmë një realitet me të burgosur politik, kanale televizive që janë makineri propaganduese e pushtetit, politikë ndëshkimi, etj. (INA)

 Georgievski: Po bie numri i maqedonasve, katastrofë demografike

Lideri i VMRO-Partia Popullore dhe ish-kryeministri i Maqedonisë, Lubço Georgievski deklaroi se popullata maqedonase po përballet me katastrofë demografike. 

"Qeveria ka shtyer regjistrimin e popullsisë jo për shkak të shqiptarëve, por për shkak të maqedonasve, për shkak se u përballëm me fotografinë reale të katastrofës demografike. Viteve të fundit për çdo vit kemi rënie prej 6 për qind të lindjeve të reja. Për çdo vit po zvogëlohet numri i nxënësve fillorist prej 1.000 deri në 2.000. Në vitin 2000, nxënës maqedonas që janë regjistruar në klasën e parë kanë qenë 31 mijë, ndërsa vitin e kaluar 19 mijë. Prej vitit të kaluar e deri në këtë shtator në Manastir ka rënie të filloristëve prej 15 për qind", ka deklaruar Georgievski në tribunën e organizuar mbrëmë nga koalicioni i ri opozitar "Për Maqedoninë demokratike" të mbajtur në Manastir. 

Lidhur me zhvillimet politike në vend, Georgievski ka akuzuar qeverisjen aktuale për diktaturë dhe mungesë demokracie. "A nuk është turp që të konstatojmë se më shumë demokraci, hapësirë informimi dhe debate ka pasur në vitet e fundit të komunizmit në ish-Jugosllavi, se sa gjatë katër viteve të fundit në Maqedoni nën udhëheqjen e Gruevskit", deklaroi Georgievski. 

Sipas tij, tashmë po përjetojmë një realitet me të burgosur politik, kanale televizive që janë makineri propaganduese e pushtetit, politikë ndëshkimi, etj. (INA)

 Sot procesi gjyqësor kundër të rinjve të Preshevës

Në Gjykatën e Qarkut në Beograd sot ka vazhduar procesi gjyqësor kundër nëntë djemëve shqiptarë nga Presheva, të akuzuar për krime lufte, pastaj të dënuar me 101 vjet burg, dhe së fundi të liruar nga Gjykata e Apelit me udhëzimin për rigjykim.

Në procesin e sotëm gjyqësor janë shqyrtuar dëshmi të tjera dhe shqyrtim i dokumenteve të lëndës gjyqësore që ngarkon të rinjtë e Preshevës.

Pala mbrojtëse ka propozuar dëshmi të reja dhe dëshmitarë të rinjë, njëri ndër ta majorin amerikan JAMES (Xhejms) i cili ka qenë Komandant i Forcave Amerikane të KFOR-it gjatë periudhës kohore mesi i Qershorit – fundi i Tetorit të vitit 1999,  gjë të cilën Trupi Gjykues, pa kundërshtimin e Prokurorisë, e ka pranuar.

Procesi gjyqësor i koduar nga autoritetet serbe si “Grupi i Gjilanit” akuzon nëntë shqiptarët e rinj të Preshevës për kryerje të krimeve të luftës ndaj serbëve në rajonin e Gjilanit gjatë dhe pas luftës së Kosovës të vitit 1999. 

Nazif Hasani, Ahmet Hasani, Faton Hajdari, Samet Hajdari, Ferat Hajdari, Kamber Sahiti, Selimon Sadiku, Agush Memishi dhe Burim Fazliu akuzohen si si pjesëtarë të U]K-së në Kosovë kanë vrarë së paku 80 persona. 

Ata në procesin e parë gjyqësor u dënuan me 101 vite burg, mirëpo përsëritja e procesit në shkallën më të lartë të gjyqësorit serb hodhi poshtë dënimin, duke kërkuar rigjykim, për shkak të dëshmive jobindëse dhe faktdhënëse nga ana e një dëshimtari. (R.Demiri/INA)Sot procesi gjyqësor kundër të rinjve të Preshevës

Në Gjykatën e Qarkut në Beograd sot ka vazhduar procesi gjyqësor kundër nëntë djemëve shqiptarë nga Presheva, të akuzuar për krime lufte, pastaj të dënuar me 101 vjet burg, dhe së fundi të liruar nga Gjykata e Apelit me udhëzimin për rigjykim.

Në procesin e sotëm gjyqësor janë shqyrtuar dëshmi të tjera dhe shqyrtim i dokumenteve të lëndës gjyqësore që ngarkon të rinjtë e Preshevës.

Pala mbrojtëse ka propozuar dëshmi të reja dhe dëshmitarë të rinjë, njëri ndër ta majorin amerikan JAMES (Xhejms) i cili ka qenë Komandant i Forcave Amerikane të KFOR-it gjatë periudhës kohore mesi i Qershorit – fundi i Tetorit të vitit 1999,  gjë të cilën Trupi Gjykues, pa kundërshtimin e Prokurorisë, e ka pranuar.

Procesi gjyqësor i koduar nga autoritetet serbe si “Grupi i Gjilanit” akuzon nëntë shqiptarët e rinj të Preshevës për kryerje të krimeve të luftës ndaj serbëve në rajonin e Gjilanit gjatë dhe pas luftës së Kosovës të vitit 1999. 

Nazif Hasani, Ahmet Hasani, Faton Hajdari, Samet Hajdari, Ferat Hajdari, Kamber Sahiti, Selimon Sadiku, Agush Memishi dhe Burim Fazliu akuzohen si si pjesëtarë të U]K-së në Kosovë kanë vrarë së paku 80 persona. 

Ata në procesin e parë gjyqësor u dënuan me 101 vite burg, mirëpo përsëritja e procesit në shkallën më të lartë të gjyqësorit serb hodhi poshtë dënimin, duke kërkuar rigjykim, për shkak të dëshmive jobindëse dhe faktdhënëse nga ana e një dëshimtari. (R.Demiri/INA)Zgjohu: PDSH ndjell përçarje midis shqiptarëve

Lëvizja Qytetare ZGJOHU! përmes një deklarate me shkrim thotë se është e tmeruar nga lajmi i botuar në mediat shqiptare që transmetojnë deklaratën të kreut të PDSHsë, Menduh Thaçi, në Çegran të Gostivarit i cili citohet të ketë thënë se: "nuk ka hajër nga shqiptarët jashtë Gostivarit dhe Tetovës" që do të thotë nga shqiptarët e Shkupit, Kumanovës, Kërçovës, Dibrës, Strugës, Ohrit, Manastirit, Velesit, Dollnenit, etj.

"Kontributin e vet ndër vite, Lëvizja Qytetare ZGJOHU! e ka zhvilluar pikërisht në Shkup për të ndaluar fushata të ngjajshme asimiluese dhe dëbuese si në Ohër, Manastir, Prilep dhe Veles, ku shqiptarët u shpërngulën si pasojë e moskujdesit politik shqiptar dhe fushatave të zhbërjes së identitetit kombëtar dhe fetar", thuhet në reagimin e Lëvizjes Zgjohu. 

Zgjohu konsideron se, asnjë fushatë dëbuese ose shkatëruese e kulturës shqiptare nuk do të kishte sukses, po mos të kishte patur bashkëpunëtorët e vet në taborin shqiptar. 

Sipas tyre, pikërisht qëndrimet e tilla diferencuese dhe karieriste kanë qenë karakteristik e politikanëve që kanë bashkëpunuar me pushtetet asimiluese dhe shkatëruese të kulturës shqiptare në qytetet ku shqiptarët nuk janë shumicë.

"Gjersa ZGJOHU!, e përkrahur nga e gjithë shoqëria shqiptare, protestonte në vitin 2007 kundër gërmimeve politike dhe përjashtuese në Kalanë e Shkupit, në përpjekje për ta ndaluar zanafillën e proektit Shkupi 2014, ishte pikërisht nënkryetari i Menduh Thaçit i cili etiketoi përpjekjet tona dhe doli në mbrojtje të fushatës asimuluese, me fjalët "Shkupi nuk më intereson, Tetova është Kryeqytet i shqiptarëve. Le ti ndërtojnë edhe 3-4 kisha në Shkup, fare nuk më intereson." Bëheshte fjalë për ndërtimin e Kishës Ortodokse mbi themelet e shtëpisë së lindjes së Nënës Terezë", thuhet në reagim. 

Jemi të bindur se qytetarët e rëndomtë të Tetovës dhe Gostivarit nuk ndajnë qëndrimet e tilla skandaloze dhe do të distancohen nga një politikë e tillë që ndjell përçarje dhe urrejte midis shqiptarëve në Maqedoni, vlerëson Zgjohu. 

"Sot, shqiptarët nuk kanë nevojë për politikan lokalist, për politikan me vizion të kufizuar, por sot, si asnjëherë më parë, duan të shohin Tiranën dhe Prishtinën nga Shkupi. Çdo përpjekje tjetër, do të hasë në rezistencë qytetare, pa asnjë dyshim", thuhet në fund të reagimit. (INA)

 Kërkojnë largimin e Mimozës

Kërkojnë largimin e Mimozës

Nëse kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, do ta marrë parasysh kërkesën e disa zyrtarëve të Aleancës Kosova e Re (AKR), atëherë ministrja e Tregtisë dhe e Industrisë, Mimoza Kusari – Lila, do të mbesë pa punë.

Kjo kërkesë ka ardhur pas vendimit që ministrja Kusari- Lila ka marrë për vendosjen e tarifës prej tridhjetë e pesë për qind për import të çimentos nga Shqipëria.

"I kemi kërkuar kryeministrit Hashim Thaçi që ta shkarkojë ministren e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari – Lila, për shkak të atij vendimi kontrovers që ka marrë sa i përket tarifës prej tridhjetepesë për qind për import të çimentos nga Shqipëria", ka thënë një burim i gazetës brenda partisë së Pacollit.

Ai ka theksuar se AKRja është e shqetësuar me vendimin e Kusari-Lilës ngase, siç ka thënë ai, është krijuar monopol, janë dëmtuar në masë të madhe edhe bizneset edhe qytetarët.

Por, këtë kërkesë e ka mohuar shefja e Grupit Parlamentar të Aleancës Kosova e Re, Myzejene Selmani, e cila i ka thënë "Zërit" nëpërmjet telefonit se nuk ka dëgjuar për diçka të tillë.

"Unë nuk di që kemi kërkuar, po të ishte kjo e vërtetë, do ta dija, sepse unë jam shefe e Grupit Parlamentar./zeri/Kërkojnë largimin e Mimozës

Kërkojnë largimin e Mimozës

Nëse kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, do ta marrë parasysh kërkesën e disa zyrtarëve të Aleancës Kosova e Re (AKR), atëherë ministrja e Tregtisë dhe e Industrisë, Mimoza Kusari – Lila, do të mbesë pa punë.

Kjo kërkesë ka ardhur pas vendimit që ministrja Kusari- Lila ka marrë për vendosjen e tarifës prej tridhjetë e pesë për qind për import të çimentos nga Shqipëria.

"I kemi kërkuar kryeministrit Hashim Thaçi që ta shkarkojë ministren e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari – Lila, për shkak të atij vendimi kontrovers që ka marrë sa i përket tarifës prej tridhjetepesë për qind për import të çimentos nga Shqipëria", ka thënë një burim i gazetës brenda partisë së Pacollit.

Ai ka theksuar se AKRja është e shqetësuar me vendimin e Kusari-Lilës ngase, siç ka thënë ai, është krijuar monopol, janë dëmtuar në masë të madhe edhe bizneset edhe qytetarët.

Por, këtë kërkesë e ka mohuar shefja e Grupit Parlamentar të Aleancës Kosova e Re, Myzejene Selmani, e cila i ka thënë "Zërit" nëpërmjet telefonit se nuk ka dëgjuar për diçka të tillë.

"Unë nuk di që kemi kërkuar, po të ishte kjo e vërtetë, do ta dija, sepse unë jam shefe e Grupit Parlamentar./zeri/Tuesday, June 26, 2012

Rivaliteti Klose

Sulmuesi me përvojë të madhe, Miroslav Klose, vlerëson se rivaliteti i tij me Mario Gomezin te Gjermania për vendin e vetëm të sulmuesit titullar është një dhuratë për seleksionuesin Joachim Loew. Klose 34-vjeçar, ka insistuar se kjo zgjedhje midis dy sulmuesve për një vend për Loewin nuk është kokëçarje para ndeshjes gjysmëfinale të “Euro 2012″ kundër Italisë, të enjten. 

 

Klose ka startuar nga banka e rezervistëve në të gjitha ndeshjet e fazës grupore të Gjermanisë në “Euro 2012″, por u preferua të jetë startues në ndeshjen çerekfinale kundër Greqisë që përfundoi 4:2 në favor të gjermanëve. 

 

Loew befasoi me këtë zgjedhje para ndeshjes me Greqinë, edhe pse Gomez është golashënuesi më i mirë te Gjermania me tre gola të shënuar. Mirëpo, as Klose nuk qëndroi duarkryq në ndeshjen me Greqinë. Ai besimin e Loewit e shpërbleu me gol dhe për të ky ishte goli i 64-të në 120 ndeshje të zhvilluara për Gjermaninë.Argjentina synon skenën muzikore holandeze

'Kam regjistruar disa kenge ne Holande, jane ne gjuhen angleze, por ende nuk kam vendosur kur do te publikohen, pasi atje procedurat jane me ndryshe se te ne'', keshtu ka pohuar kengetarja e njohur Argjentina Ramosaj. Ajo po behet gati te depertoje edhe ne Holande si kengetare, por duke mos lene anash edhe skenen shqiptare pasi per momentin eshte duke realizuar nje bashkepunim me reperin Vigg Popa.

''Kemi biseduar me Vigg Popa se eshte shume i talentuar, por ne te ardhmen do te vijne dhe projekte te tjera sigurisht''. Duke folur per jeten e saj private dhe per fejesen e cila mori fund para disa javesh, Argjentina eshte pergjigjur: ''Kam qene ne nje lidhje dhe vjen nje moment qe komplikohen gjerat dhe nuk shkon me.

Me eshte dashur qe te shkeputem nga lidhja, qe nuk eshte asnjehere e thjeshte. Nuk eshte e lehte, por ndodh, dhe shpresoj te mos perflitet me se eshte dicka private dhe kam qejf te ngele e tille'', ka thene kengetarja e njohur Ramosaj, e cila per momentin po shijon jeten e saj si beqare neper koncerte dhe me mikeshat e saj.

''Po kaloj shume mire, dal me shoqe, por nuk jam aq frekuentuese e jetes se nates, d.m.th. nuk jam shume e cmendur pas daljes, por nuk e di kam shume plane, po fokusohem me shume ne shkolle dhe ne muzike. Ndoshta do te shkoj ne Amerike per disa pune e do te qendroj nje fare kohe, keto jane planet me te aferta'', ka thene ne fund Argjentina. /panorama plus/Rivaliteti Klose

Sulmuesi me përvojë të madhe, Miroslav Klose, vlerëson se rivaliteti i tij me Mario Gomezin te Gjermania për vendin e vetëm të sulmuesit titullar është një dhuratë për seleksionuesin Joachim Loew. Klose 34-vjeçar, ka insistuar se kjo zgjedhje midis dy sulmuesve për një vend për Loewin nuk është kokëçarje para ndeshjes gjysmëfinale të “Euro 2012″ kundër Italisë, të enjten. 

 

Klose ka startuar nga banka e rezervistëve në të gjitha ndeshjet e fazës grupore të Gjermanisë në “Euro 2012″, por u preferua të jetë startues në ndeshjen çerekfinale kundër Greqisë që përfundoi 4:2 në favor të gjermanëve. 

 

Loew befasoi me këtë zgjedhje para ndeshjes me Greqinë, edhe pse Gomez është golashënuesi më i mirë te Gjermania me tre gola të shënuar. Mirëpo, as Klose nuk qëndroi duarkryq në ndeshjen me Greqinë. Ai besimin e Loewit e shpërbleu me gol dhe për të ky ishte goli i 64-të në 120 ndeshje të zhvilluara për Gjermaninë.Ronaldo beson se Spanja është e kalueshme

Cristiano Ronaldo insiston se Portugalia do të futet pa frikë në ndeshjen gjysmëfinale përballë Spanjës, që llogaritet favorite jo vetëm e kësaj ndeshjeje, por e gjithë turneut, shkruajnë mediumet e huaja të hënën. Ronaldo ka bërë të ditur se synimi i tij dhe i Portugalisë është të luajnë në finalen e “Euro 2012″, më 1 korrik në Kiev. 

Portugalia dhe Spanja do të përballen të mërkurën mbrëma në stadiumin “Donbass Arena” të Donetskut. Portugalia eliminoi Çekinë, kurse Spanja Francën në ndeshjet çerekfinale. 

“Pse jo. Synimi ynë është të luajmë në finale të Evropianit. Mendoj se kemi cilësi dhe deri më tash kemi treguar lojëra të mira. Spanja është një kundërshtare e fortë, por ne nuk ia kemi frikën aspak”, u shpreh Ronaldo. “Po përparojmë nga ndeshja në ndeshje dhe me rëndësi është se brenda ekipit po mbretëron një atmosferë shumë e mirë”. Argjentina synon skenën muzikore holandeze

'Kam regjistruar disa kenge ne Holande, jane ne gjuhen angleze, por ende nuk kam vendosur kur do te publikohen, pasi atje procedurat jane me ndryshe se te ne'', keshtu ka pohuar kengetarja e njohur Argjentina Ramosaj. Ajo po behet gati te depertoje edhe ne Holande si kengetare, por duke mos lene anash edhe skenen shqiptare pasi per momentin eshte duke realizuar nje bashkepunim me reperin Vigg Popa.

''Kemi biseduar me Vigg Popa se eshte shume i talentuar, por ne te ardhmen do te vijne dhe projekte te tjera sigurisht''. Duke folur per jeten e saj private dhe per fejesen e cila mori fund para disa javesh, Argjentina eshte pergjigjur: ''Kam qene ne nje lidhje dhe vjen nje moment qe komplikohen gjerat dhe nuk shkon me.

Me eshte dashur qe te shkeputem nga lidhja, qe nuk eshte asnjehere e thjeshte. Nuk eshte e lehte, por ndodh, dhe shpresoj te mos perflitet me se eshte dicka private dhe kam qejf te ngele e tille'', ka thene kengetarja e njohur Ramosaj, e cila per momentin po shijon jeten e saj si beqare neper koncerte dhe me mikeshat e saj.

''Po kaloj shume mire, dal me shoqe, por nuk jam aq frekuentuese e jetes se nates, d.m.th. nuk jam shume e cmendur pas daljes, por nuk e di kam shume plane, po fokusohem me shume ne shkolle dhe ne muzike. Ndoshta do te shkoj ne Amerike per disa pune e do te qendroj nje fare kohe, keto jane planet me te aferta'', ka thene ne fund Argjentina. /panorama plus/Ronaldo beson se Spanja është e kalueshme

Cristiano Ronaldo insiston se Portugalia do të futet pa frikë në ndeshjen gjysmëfinale përballë Spanjës, që llogaritet favorite jo vetëm e kësaj ndeshjeje, por e gjithë turneut, shkruajnë mediumet e huaja të hënën. Ronaldo ka bërë të ditur se synimi i tij dhe i Portugalisë është të luajnë në finalen e “Euro 2012″, më 1 korrik në Kiev. 

Portugalia dhe Spanja do të përballen të mërkurën mbrëma në stadiumin “Donbass Arena” të Donetskut. Portugalia eliminoi Çekinë, kurse Spanja Francën në ndeshjet çerekfinale. 

“Pse jo. Synimi ynë është të luajmë në finale të Evropianit. Mendoj se kemi cilësi dhe deri më tash kemi treguar lojëra të mira. Spanja është një kundërshtare e fortë, por ne nuk ia kemi frikën aspak”, u shpreh Ronaldo. “Po përparojmë nga ndeshja në ndeshje dhe me rëndësi është se brenda ekipit po mbretëron një atmosferë shumë e mirë”. Sunday, June 24, 2012

Gjakmarrje, hakmarrje, apo njësoj?

Vrasja e lebetitur në Dukagjin e Maries 17-vjeçare vetëm disa ditë më parë e hapi edhe një herë një kapitull të vjetër të shoqërisë tonë. Shoqëria civile bëri një akt dinjitoz duke e ngritur zërin jo vetëm për viktimën e shkretë, por edhe për të gjithë ata që jetojnë tashmë prej vitesh në peshën e rëndë të ngujimit. U bë thirrje që shteti të jetë më i vëmendshëm, që vetë qytetarët të ndërgjegjësohen se po jetojnë me një plagë të stërlashtë në mijëvjeçarin e tretë, se… të gjitha gjëra të drejta, të shkoqura, njerëzore, të ndershme, të mbushura plot dhimbje. Të gjithë ata që derdhën lot e ndezën qirinj poshtë portretit të Maries fatkeqe duhet të ndihen sot krenarë. Jam nga të paktët që kanë kryer një detyrë qytetare. Veçse edhe një herë patetizmi, dhimbja, morti e ngatërruan disi çështjen. Poshtë pankartës me emrin e Maries ishte shkruar: Maria, viktimë e hakmarrjes. Vini re mirë: e hakmarrjes dhe jo e gjakmarrjes. Kjo lojë fjalësh mund të duket si fare pa kuptim kur ende nuk janë tharë lotët për viktimën e ngratë, porse pas saj fshihet një nga fenomenet që e mbajnë ende sot në jetë krimin. Me një emër të vetëm ky fenomen mund të konsiderohet si mosdije.

 

Profesor Ismet Elezi, një nga njohësit më të mirë të këtyre punëve e ka bërë qartë dallimin mes gjakmarrjes dhe hakmarrjes. Ai, në një prej botimeve të tij, na e shpjegon fare qartë. Ai shkruan pak a shumë kështu. Hakmarrja është një vrasje me paramendim, është prej atyre që zakonisht në fjalorin gjyqësor e penal, e tashmë edhe në atë gazetaresk quhen "vrasje për motive të dobëta". Me pak fjalë, hakmarrja është një krim, i cili jo gjithnjë është një vrasje, por mund të jetë edhe një akt i tipit të pushimit nga puna, i cili vjen si kundërpasojë e një akti që individi ka pësuar më parë. Kjo mund të jetë një sharje, një borxh i pashlyer, një mashtrim i rëndomtë, një tradhti bashkëshortore, një mashtrim në biznes, një fyerje e rëndë faqe burrave, një shuplakë e kështu me radhë. Hakmarrja është po aq e vjetër sa edhe vetë njeriu. Në varësi të ngjarjes dhe të karakterit të personazheve ajo mund të shkojë nga një e rrahur vençe e deri në vrasje. Hakmarrja në thelbin e saj është një krim, një krim pa rregulla, shumë herë anonim, një krim që s'mund të kontrollohet po ashtu si edhe vetë mënia e racës njerëzore. Është një akt violent që ka lindur bashkë me njeriun dhe që do të vazhdojë të jetë sa të jenë në këmbë pasuesit e homosapiensit.

 

Ndryshon puna me gjakmarrjen. Ky është një ekzekutim sipas disa rregullave të pranuara më parë nga të gjithë. Është një lloj dënimi me vdekje publik, ku vrasësi pranon menjëherë aktin, i kushtëzuar nga nene të caktuara, të cilat kushtëzojnë se cili duhet të paguajë (njerëzit e gjakut të vrasësit të parë deri te djali i xhaxhait), kush nuk cenohet (gratë dhe fëmijët absolutisht nuk përfshihen në gjakmarrje), kur si dhe pse falet gjaku. A ka ai një çmim në lekë? (sikurse ndodhte në Mirditë) apo duhej të shpaguhej "gjak për gjak? Të tilla rregulla janë fiksuar që prej kohësh që nuk mbahen mend në kanunet tona të vjetra, më i famshmi nga të cilët, qoftë edhe për faktin se vazhdon të citohet ende, është ai i Lekë Dukagjinit, i kodifikuar nga i famshmi Shtjefën Gjeçovi.

 

Në kohët tona, të ashtuquajtura moderne kanë ndodhur dy fenomene, kryesisht të ardhura nga padija dhe konfuzioni. Më i pari është konceptimi i Kanunit si një lloj fajtori, si një numër rregullash që i shtyn njerëzit të vrasin me krenari, me gjak të ftohtë, ndonjëherë ka edhe idiotë që e konsiderojnë Kanunin sikur të ishte një njeri i shpellave i cili u fryn malësorëve në vesh. Në fakt, ka qenë pikërisht e kundërta. Ndër zona ku pushtetet qendrore nuk kishin shkelur kurrë, dhe kjo jo vetëm në Shqipërinë e Veriut, por edhe rreth e rrotull nesh, deri në Korsikë e Sardenjë, popullsia detyrohej të vendoste disa rregulla të saj për të vendosur qetësinë, rendin, jetën normale. Kanuni ishte pra një tërësi rregullash që nuk kishin lidhje vetëm me gjakmarrjen, por edhe me pronën, kishën, tregtinë, familjen, trashëgiminë, gjyqet, me gjithçka që i duhet një jete në mungesë të shtetit ashtu sikurse e konceptojmë ne sot. Puna është se te ne, sikurse i bëjmë të gjithë gjërat me vonesë, Kanuni mbijetoi deri në ardhjen e komunizmit në pushtet në 1944. Dihet që në fushën e rendit publik diktaturat i bëjnë disa herë gjërat më mirë sesa demokracitë. Kanuni, ose më mirë me thënë një version i bastarduar i tij, u ringjall pas 1990-s, kohë gjatë së cilës shteti u tërhoq nga territore të gjera duke i lënë në mëshirë të fatit, shtetasit e tij. Kanuni pra nuk na ka asnjë faj. Sot pas tij fshihet krimi. Nëse do të zbatohej Kanuni, nuk do të na duhej të shkruanim për gra e fëmijë të ngujuar. Gjakmarrja e Kanunit nuk ka punë me ta. Ai ka punë vetëm me "djemtë në moshën e pushkës", që i bie afërsisht 15-16 vjeç. Kanuni parashikon dënime të rrepta (deri në përzënie nga shtëpia) për ata që vrasin gra e fëmijë. Ndërsa ne, në gjithë këta 20 vjet kemi mbajtur shënim për vrasje të fëmijëve dhe grave në emër të Kanunit.

 

Këto radhë nuk kanë aspak për qëllim të rikthejnë kohën e romantizmit të Fishtës, me lahutat, me burrat që vriteshin me rregulla, me legjenda të moçme etj. Vetëm se kështu si jemi katandisur na vjen të themi më mirë të funksiononte Kanuni sesa të kemi fëmijë të ngujuar që jetojnë çdo minutë me frikën e vdekjes në zemër. Kjo që po ndodh sot, ca për injorancën e përgjithshme të shoqërisë tonë, ca për indiferencën tonë qytetare dhe për keqkuptimet e mosnjohjes mes vetes, ca për mungesë të shtetit në shumë territore të vendit, ca për mospërfshirje të këtyre zonave në plane zhvillimi ekonomiko-kulturore, arsimore, ca nga që gjakmarrja është konsideruar më së shumti si një fenomen ekzotik sesa një problem shumë i mprehtë shoqëror, ca edhe sepse hakmarrja e gjakmarrja konsiderohen në gjykata si i njëjti krim "për motive të dobëta", është bërë e mundur që ligësia të fitojë mbi të mirën, krimi i rëndomtë të fshihet pas një monumenti të madh sikurse është Kanuni, krimi ordiner ai që pret të vrasë gra e fëmijë ka arritur madje të gjejë edhe mbulimin e tij historik, juridik, etnologjik. Ka ndikuar shumë edhe krijimi "i njeriut të ri socialist", njeriut që u nda për shumë kohë nga kisha, prifti, xhamia, hoxha. Kohë më parë misionarët fetarë pajtonin me qindra gjaqe gjatë një udhëtimi të vetëm. Sot duket se pakkush ia vë veshin.

 

Vetëm në raste të tilla, si ai i Maries së ngratë, ne kujtohemi për gjakmarrjen dhe për krimin që fshihet pas këtij emri. Bëjmë tubime, manifestime, sesione shkencore ku janë thënë gjëra nga më të çuditshmet, sikurse për shembull edhe organizimi i ekspeditave ndëshkimore drejt atyre që kërcënojnë të ngujuarit. Ka ardhur koha që të gjithë bashkë shoqëri, shtet dhe shtyp të hartojnë një strategji afatgjatë, një strategji që të mos i konsiderojë ata njerëz të harruar si primitivë, si copa shkëmbinjsh që rrokullisen që nga kohë të vjetra. Le ta provojmë t'u rregullojmë atyre njerëzve rrugën, t'i shtojmë arsimin, t'ia heqim frikën, t'i japim dinjitetin që i ka munguar prej shekujsh, t'i bëjmë pjesë të jetës tonë dhe atëherë do të shohim se krimi nuk do të ketë mundësi më të fshihet pas emrit të madh Kanun. Ndërsa ky i fundit do të mbetet vetëm një monument i respektuar historik, pjesë qindravjeçare e historisë tonë të trazuar, por ama vetëm kaq. Dhe kur të ndodhë kjo atëherë edhe sakrifica e Maries do të marrë një kuptim të vërtetë.Gjakmarrje, hakmarrje, apo njësoj?

Vrasja e lebetitur në Dukagjin e Maries 17-vjeçare vetëm disa ditë më parë e hapi edhe një herë një kapitull të vjetër të shoqërisë tonë. Shoqëria civile bëri një akt dinjitoz duke e ngritur zërin jo vetëm për viktimën e shkretë, por edhe për të gjithë ata që jetojnë tashmë prej vitesh në peshën e rëndë të ngujimit. U bë thirrje që shteti të jetë më i vëmendshëm, që vetë qytetarët të ndërgjegjësohen se po jetojnë me një plagë të stërlashtë në mijëvjeçarin e tretë, se… të gjitha gjëra të drejta, të shkoqura, njerëzore, të ndershme, të mbushura plot dhimbje. Të gjithë ata që derdhën lot e ndezën qirinj poshtë portretit të Maries fatkeqe duhet të ndihen sot krenarë. Jam nga të paktët që kanë kryer një detyrë qytetare. Veçse edhe një herë patetizmi, dhimbja, morti e ngatërruan disi çështjen. Poshtë pankartës me emrin e Maries ishte shkruar: Maria, viktimë e hakmarrjes. Vini re mirë: e hakmarrjes dhe jo e gjakmarrjes. Kjo lojë fjalësh mund të duket si fare pa kuptim kur ende nuk janë tharë lotët për viktimën e ngratë, porse pas saj fshihet një nga fenomenet që e mbajnë ende sot në jetë krimin. Me një emër të vetëm ky fenomen mund të konsiderohet si mosdije.

 

Profesor Ismet Elezi, një nga njohësit më të mirë të këtyre punëve e ka bërë qartë dallimin mes gjakmarrjes dhe hakmarrjes. Ai, në një prej botimeve të tij, na e shpjegon fare qartë. Ai shkruan pak a shumë kështu. Hakmarrja është një vrasje me paramendim, është prej atyre që zakonisht në fjalorin gjyqësor e penal, e tashmë edhe në atë gazetaresk quhen "vrasje për motive të dobëta". Me pak fjalë, hakmarrja është një krim, i cili jo gjithnjë është një vrasje, por mund të jetë edhe një akt i tipit të pushimit nga puna, i cili vjen si kundërpasojë e një akti që individi ka pësuar më parë. Kjo mund të jetë një sharje, një borxh i pashlyer, një mashtrim i rëndomtë, një tradhti bashkëshortore, një mashtrim në biznes, një fyerje e rëndë faqe burrave, një shuplakë e kështu me radhë. Hakmarrja është po aq e vjetër sa edhe vetë njeriu. Në varësi të ngjarjes dhe të karakterit të personazheve ajo mund të shkojë nga një e rrahur vençe e deri në vrasje. Hakmarrja në thelbin e saj është një krim, një krim pa rregulla, shumë herë anonim, një krim që s'mund të kontrollohet po ashtu si edhe vetë mënia e racës njerëzore. Është një akt violent që ka lindur bashkë me njeriun dhe që do të vazhdojë të jetë sa të jenë në këmbë pasuesit e homosapiensit.

 

Ndryshon puna me gjakmarrjen. Ky është një ekzekutim sipas disa rregullave të pranuara më parë nga të gjithë. Është një lloj dënimi me vdekje publik, ku vrasësi pranon menjëherë aktin, i kushtëzuar nga nene të caktuara, të cilat kushtëzojnë se cili duhet të paguajë (njerëzit e gjakut të vrasësit të parë deri te djali i xhaxhait), kush nuk cenohet (gratë dhe fëmijët absolutisht nuk përfshihen në gjakmarrje), kur si dhe pse falet gjaku. A ka ai një çmim në lekë? (sikurse ndodhte në Mirditë) apo duhej të shpaguhej "gjak për gjak? Të tilla rregulla janë fiksuar që prej kohësh që nuk mbahen mend në kanunet tona të vjetra, më i famshmi nga të cilët, qoftë edhe për faktin se vazhdon të citohet ende, është ai i Lekë Dukagjinit, i kodifikuar nga i famshmi Shtjefën Gjeçovi.

 

Në kohët tona, të ashtuquajtura moderne kanë ndodhur dy fenomene, kryesisht të ardhura nga padija dhe konfuzioni. Më i pari është konceptimi i Kanunit si një lloj fajtori, si një numër rregullash që i shtyn njerëzit të vrasin me krenari, me gjak të ftohtë, ndonjëherë ka edhe idiotë që e konsiderojnë Kanunin sikur të ishte një njeri i shpellave i cili u fryn malësorëve në vesh. Në fakt, ka qenë pikërisht e kundërta. Ndër zona ku pushtetet qendrore nuk kishin shkelur kurrë, dhe kjo jo vetëm në Shqipërinë e Veriut, por edhe rreth e rrotull nesh, deri në Korsikë e Sardenjë, popullsia detyrohej të vendoste disa rregulla të saj për të vendosur qetësinë, rendin, jetën normale. Kanuni ishte pra një tërësi rregullash që nuk kishin lidhje vetëm me gjakmarrjen, por edhe me pronën, kishën, tregtinë, familjen, trashëgiminë, gjyqet, me gjithçka që i duhet një jete në mungesë të shtetit ashtu sikurse e konceptojmë ne sot. Puna është se te ne, sikurse i bëjmë të gjithë gjërat me vonesë, Kanuni mbijetoi deri në ardhjen e komunizmit në pushtet në 1944. Dihet që në fushën e rendit publik diktaturat i bëjnë disa herë gjërat më mirë sesa demokracitë. Kanuni, ose më mirë me thënë një version i bastarduar i tij, u ringjall pas 1990-s, kohë gjatë së cilës shteti u tërhoq nga territore të gjera duke i lënë në mëshirë të fatit, shtetasit e tij. Kanuni pra nuk na ka asnjë faj. Sot pas tij fshihet krimi. Nëse do të zbatohej Kanuni, nuk do të na duhej të shkruanim për gra e fëmijë të ngujuar. Gjakmarrja e Kanunit nuk ka punë me ta. Ai ka punë vetëm me "djemtë në moshën e pushkës", që i bie afërsisht 15-16 vjeç. Kanuni parashikon dënime të rrepta (deri në përzënie nga shtëpia) për ata që vrasin gra e fëmijë. Ndërsa ne, në gjithë këta 20 vjet kemi mbajtur shënim për vrasje të fëmijëve dhe grave në emër të Kanunit.

 

Këto radhë nuk kanë aspak për qëllim të rikthejnë kohën e romantizmit të Fishtës, me lahutat, me burrat që vriteshin me rregulla, me legjenda të moçme etj. Vetëm se kështu si jemi katandisur na vjen të themi më mirë të funksiononte Kanuni sesa të kemi fëmijë të ngujuar që jetojnë çdo minutë me frikën e vdekjes në zemër. Kjo që po ndodh sot, ca për injorancën e përgjithshme të shoqërisë tonë, ca për indiferencën tonë qytetare dhe për keqkuptimet e mosnjohjes mes vetes, ca për mungesë të shtetit në shumë territore të vendit, ca për mospërfshirje të këtyre zonave në plane zhvillimi ekonomiko-kulturore, arsimore, ca nga që gjakmarrja është konsideruar më së shumti si një fenomen ekzotik sesa një problem shumë i mprehtë shoqëror, ca edhe sepse hakmarrja e gjakmarrja konsiderohen në gjykata si i njëjti krim "për motive të dobëta", është bërë e mundur që ligësia të fitojë mbi të mirën, krimi i rëndomtë të fshihet pas një monumenti të madh sikurse është Kanuni, krimi ordiner ai që pret të vrasë gra e fëmijë ka arritur madje të gjejë edhe mbulimin e tij historik, juridik, etnologjik. Ka ndikuar shumë edhe krijimi "i njeriut të ri socialist", njeriut që u nda për shumë kohë nga kisha, prifti, xhamia, hoxha. Kohë më parë misionarët fetarë pajtonin me qindra gjaqe gjatë një udhëtimi të vetëm. Sot duket se pakkush ia vë veshin.

 

Vetëm në raste të tilla, si ai i Maries së ngratë, ne kujtohemi për gjakmarrjen dhe për krimin që fshihet pas këtij emri. Bëjmë tubime, manifestime, sesione shkencore ku janë thënë gjëra nga më të çuditshmet, sikurse për shembull edhe organizimi i ekspeditave ndëshkimore drejt atyre që kërcënojnë të ngujuarit. Ka ardhur koha që të gjithë bashkë shoqëri, shtet dhe shtyp të hartojnë një strategji afatgjatë, një strategji që të mos i konsiderojë ata njerëz të harruar si primitivë, si copa shkëmbinjsh që rrokullisen që nga kohë të vjetra. Le ta provojmë t'u rregullojmë atyre njerëzve rrugën, t'i shtojmë arsimin, t'ia heqim frikën, t'i japim dinjitetin që i ka munguar prej shekujsh, t'i bëjmë pjesë të jetës tonë dhe atëherë do të shohim se krimi nuk do të ketë mundësi më të fshihet pas emrit të madh Kanun. Ndërsa ky i fundit do të mbetet vetëm një monument i respektuar historik, pjesë qindravjeçare e historisë tonë të trazuar, por ama vetëm kaq. Dhe kur të ndodhë kjo atëherë edhe sakrifica e Maries do të marrë një kuptim të vërtetë.Diplomacia shqiptare në mbrojtje të bashkëkombësve

Duke përmendur vetëm dy rastet e fundit në rajon, ai i marrjes në mbrojtje të familjes së Musli Ahmedovit, të cilin ekstremistët dhe huliganët sllavo-maqedonas me dhunë e kishin dëbuar nga shtëpia e tij në Veles, nga ambasadori shqiptar Arben Çejku, si dhe të ambasadorit Islam Lauka në Prishtinë, i cili po bënë përpjekje mjaft të shtuara diplomatike për të çmjegulluar konceptet regresive mbi nocionin e kombit shqiptar, përkatësisht kundër lindjes së një kombi të ri "kosovar" nga disa të ashtuquajtur intelektualë dhe publicistë të pavarur në Prishtinë, por edhe përpjekjet e tij të vazhdueshme në ngritjen e vetëdijes së unifikuar kombëtare për veprim të përbashkët ndërmjet dy shteteve tona.

Pa dyshim, këto janë sinjale të mira të një diplomacie në konsolidim dhe forcim e sipër, e cila siç dihet në të kaluarën nuk ishte fortë aktive, sidomos në mbrojtje të bashkëkombësve të vet në rajon. Por, ajo dita-ditës është duke u forcuar më shumë në dobi të shqiptarëve të rajonit.

Tani, shtrohet pyetja: Si është e mundur që në një shtet si Maqedonia në përbërje të së cilës jetojnë rreth gjysma e popullatës me përkatësi etnike shqiptare, që elita e saj politike, si në pushtet dhe në opozitë të mos jenë në gjendje të jenë dalzotës të mbrojtjes së një familjeje, e cila në këtë kohë po përjeton ndjekje nga shtëpia e tij e lindjes vetëm për shkak të etnisë së saj? Cila është ajo politika themelore e shqiptarëve të këtij vendi dhe në shërbim të kujt janë ata? Me këto dhe shumë dilema tjera në këtë shtet jostabil do të duhet të merrej pushteti i këtij vendi, në radhë të parë shqiptarët e pushtetshëm dhe jo të tjerët të interesohen për ta. Kjo jo vetëm që është një obligim ligjor, moral e kombëtar, por edhe patriotik, që të mbrohen shqiptarët nga dhuna e shovinistëve sllavo-maqedonas.

Për fat të keq, kjo mbrojtje nuk erdhi nga pushtetarët e këtij vendi, por erdhi fill pas interesimit dhe iniciativës së ambasadorit shqiptar Çejku, i cili këtë çështje e ngiti në formë institucionale dhe ndërshtetërore. Ai këtë e bëri, sepse kishte të drejtë të jetë në mbrojtje të bashkëkombësve të vet. Ai këtë e kishte obligim dhe detyrë kombëtare, por e kishte trajtuar edhe si një akt shumë të drejt, human dhe njerëzore. Të flitet për liri, demokraci dhe për një orientim perëndimor të këtij vendi, ndërsa në anën tjetër, në këtë kohë të ndjekin shqiptarë nga shtëpitë e tyre huliganë dhe shovinistë maqedonas, kjo është vërtet një ngjarje e dhimbshme dhe anakronike. Një shtet i tillë me këto skena harbutërie nuk do të ketë një të ardhme të mirë. Përfundimisht, diplomacia shqiptare nuk do të duhet të lejojë të përsëriten skena të tilla kundër shqiptarëve.

Rasti tjetër i këtyre ditëve është lufta e pa-kompromis e ambasadorit shqiptar në Prishtinë Islam Lauka ndaj disa pseudo-intelektualëve dhe publicistëve kinse të pavarur kosovarë, të cilët në shekullin XXI kanë filluar ta zbulojnë Amerikën së bashku me të ashtuquajturin kombin "kosovar". Këta mediokër intelektualësh, kanë harruar se Amerika është zbuluar që moti nga Kristofor Kolombo dhe nuk ka më zbulime tjera. Pikëpamjet e tyre kinse mbi lindjen e një kombi të ri "kosovar" jo vetëm janë të dëmshme, por janë edhe antikombëtare edhe të rrezikshme për vetë qenien shqiptare në këto hapësira.

Parcializimi i çështjes kombëtare është në interes të tjerëve dhe kurrsesi në dobi të shqiptarëve. Tani, edhe shurdhmemecët e kanë kuptuar se ky "shtet i mbikëqyrur i Kosovës" mund të shërbejë vetëm si një fazë transitore drejt bashkimit përfundimtar. Ky bashkim nuk është vetëm fiksion politik, por është jeta, ekzistenca e këtij kombi në të ardhmen. Pa këtë bashkim kombëtar nuk do të ketë ekzistencë afatgjatë kombi shqiptar. Dhe, së fundmi, këtyre koncepteve politike artificiale mbi përkatësinë "kosovare" të qytetarëve shqiptarë të Kosovës, por edhe të rajonit u ka dhënë një grusht të madh edhe një anketë e zhvilluar nga "Gallup internacional". Në bazë të këtij sondazhi, në Shqipëri 62.8 për qind janë pro, 29.7 janë kundër dhe 4. 4 janë përgjigjur me "nuk e di", kurse 3.1 për qind kanë refuzuar të japin një përgjigje. Në Kosovë shumica dërrmuese, apo 81 për qind e respondentëve janë përgjigjur pro, 12.6 për qind janë shprehur kundër, 2. 9 kanë abstenuar dhe 2. 6 nuk kanë dhënë përgjigje. Edhe në Maqedoni nga 1.000 persona, nga të cilët 66 për qind ishin maqedonas dhe 25. 7 për qind shqiptarë, për idenë e bashkimit ndër-shqiptar janë shprehur 51. 9 për qind, kurse vetëm 35. 1 për qind e kanë kundërshtuar, 9. 1 për qind "nuk e dinë" dhe 3. 7 nuk janë përgjigjur.

Tani, kjo edhe kjo anketë a nuk tregon më së miri se çfarë përkatësie kanë shqiptarët në përgjithësi dhe cili është objektivi kryesor i tyre për të ardhmen? Pa dyshim, se ky bashkim herët a vonë do të ndodhë, por ku do të mbeten konceptet e këtyre "intelektualcave" me përkatësi "kosovare", të cilët përveç njollave të zeza që do të lënë për vete, asgjë e rëndësishme nuk do të ndodhë për ta, në një shtet-komb të përbashkët shqiptar.Dorëheqja e Kuçit i prin riformatizimit

Dorëheqja e Kuçit i prin riformatizimit

Dorëheqja e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, Hajredin Kuçi, nga këto dy pozita qeverisëse ia ka hapur derën riformatizimit të ekzekutivit – një paralajmërim i dikurshëm nga kryeministri Hashim Thaçi.

Kështu thonë burime të "Zërit" të afërta me qeverinë, të cilat nënvizojnë se së shpejti do të ndryshojë përbërja e kabinetit qeveritar, ndërsa, gjasat janë minimale që në ndonjërin prej dikastereve të vijë tashmë ish-ministri Kuçi.

Ky person, që ?et në kushte anonimiteti, thekson se brendapërbrenda Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) është duke qarkulluar ideja që në kuadër të riformatizimit, në përbërjen e re të qeverisë të jenë të përfshirë edhe disa nga njerëzit e fuqishëm të PDK-së.

"Njëri prej këtyre njerëzve të PDKsë do ta marrë Ministrinë e Drejtësisë, e tjetri ka gjasa që ta marrë atë të Punëve të Brendshme. Por, e tëra kjo është vetëm si ide, sepse ende nuk kas asgjë konkrete", ka thënë ky person./zeri/Diplomacia shqiptare në mbrojtje të bashkëkombësve

Duke përmendur vetëm dy rastet e fundit në rajon, ai i marrjes në mbrojtje të familjes së Musli Ahmedovit, të cilin ekstremistët dhe huliganët sllavo-maqedonas me dhunë e kishin dëbuar nga shtëpia e tij në Veles, nga ambasadori shqiptar Arben Çejku, si dhe të ambasadorit Islam Lauka në Prishtinë, i cili po bënë përpjekje mjaft të shtuara diplomatike për të çmjegulluar konceptet regresive mbi nocionin e kombit shqiptar, përkatësisht kundër lindjes së një kombi të ri "kosovar" nga disa të ashtuquajtur intelektualë dhe publicistë të pavarur në Prishtinë, por edhe përpjekjet e tij të vazhdueshme në ngritjen e vetëdijes së unifikuar kombëtare për veprim të përbashkët ndërmjet dy shteteve tona.

Pa dyshim, këto janë sinjale të mira të një diplomacie në konsolidim dhe forcim e sipër, e cila siç dihet në të kaluarën nuk ishte fortë aktive, sidomos në mbrojtje të bashkëkombësve të vet në rajon. Por, ajo dita-ditës është duke u forcuar më shumë në dobi të shqiptarëve të rajonit.

Tani, shtrohet pyetja: Si është e mundur që në një shtet si Maqedonia në përbërje të së cilës jetojnë rreth gjysma e popullatës me përkatësi etnike shqiptare, që elita e saj politike, si në pushtet dhe në opozitë të mos jenë në gjendje të jenë dalzotës të mbrojtjes së një familjeje, e cila në këtë kohë po përjeton ndjekje nga shtëpia e tij e lindjes vetëm për shkak të etnisë së saj? Cila është ajo politika themelore e shqiptarëve të këtij vendi dhe në shërbim të kujt janë ata? Me këto dhe shumë dilema tjera në këtë shtet jostabil do të duhet të merrej pushteti i këtij vendi, në radhë të parë shqiptarët e pushtetshëm dhe jo të tjerët të interesohen për ta. Kjo jo vetëm që është një obligim ligjor, moral e kombëtar, por edhe patriotik, që të mbrohen shqiptarët nga dhuna e shovinistëve sllavo-maqedonas.

Për fat të keq, kjo mbrojtje nuk erdhi nga pushtetarët e këtij vendi, por erdhi fill pas interesimit dhe iniciativës së ambasadorit shqiptar Çejku, i cili këtë çështje e ngiti në formë institucionale dhe ndërshtetërore. Ai këtë e bëri, sepse kishte të drejtë të jetë në mbrojtje të bashkëkombësve të vet. Ai këtë e kishte obligim dhe detyrë kombëtare, por e kishte trajtuar edhe si një akt shumë të drejt, human dhe njerëzore. Të flitet për liri, demokraci dhe për një orientim perëndimor të këtij vendi, ndërsa në anën tjetër, në këtë kohë të ndjekin shqiptarë nga shtëpitë e tyre huliganë dhe shovinistë maqedonas, kjo është vërtet një ngjarje e dhimbshme dhe anakronike. Një shtet i tillë me këto skena harbutërie nuk do të ketë një të ardhme të mirë. Përfundimisht, diplomacia shqiptare nuk do të duhet të lejojë të përsëriten skena të tilla kundër shqiptarëve.

Rasti tjetër i këtyre ditëve është lufta e pa-kompromis e ambasadorit shqiptar në Prishtinë Islam Lauka ndaj disa pseudo-intelektualëve dhe publicistëve kinse të pavarur kosovarë, të cilët në shekullin XXI kanë filluar ta zbulojnë Amerikën së bashku me të ashtuquajturin kombin "kosovar". Këta mediokër intelektualësh, kanë harruar se Amerika është zbuluar që moti nga Kristofor Kolombo dhe nuk ka më zbulime tjera. Pikëpamjet e tyre kinse mbi lindjen e një kombi të ri "kosovar" jo vetëm janë të dëmshme, por janë edhe antikombëtare edhe të rrezikshme për vetë qenien shqiptare në këto hapësira.

Parcializimi i çështjes kombëtare është në interes të tjerëve dhe kurrsesi në dobi të shqiptarëve. Tani, edhe shurdhmemecët e kanë kuptuar se ky "shtet i mbikëqyrur i Kosovës" mund të shërbejë vetëm si një fazë transitore drejt bashkimit përfundimtar. Ky bashkim nuk është vetëm fiksion politik, por është jeta, ekzistenca e këtij kombi në të ardhmen. Pa këtë bashkim kombëtar nuk do të ketë ekzistencë afatgjatë kombi shqiptar. Dhe, së fundmi, këtyre koncepteve politike artificiale mbi përkatësinë "kosovare" të qytetarëve shqiptarë të Kosovës, por edhe të rajonit u ka dhënë një grusht të madh edhe një anketë e zhvilluar nga "Gallup internacional". Në bazë të këtij sondazhi, në Shqipëri 62.8 për qind janë pro, 29.7 janë kundër dhe 4. 4 janë përgjigjur me "nuk e di", kurse 3.1 për qind kanë refuzuar të japin një përgjigje. Në Kosovë shumica dërrmuese, apo 81 për qind e respondentëve janë përgjigjur pro, 12.6 për qind janë shprehur kundër, 2. 9 kanë abstenuar dhe 2. 6 nuk kanë dhënë përgjigje. Edhe në Maqedoni nga 1.000 persona, nga të cilët 66 për qind ishin maqedonas dhe 25. 7 për qind shqiptarë, për idenë e bashkimit ndër-shqiptar janë shprehur 51. 9 për qind, kurse vetëm 35. 1 për qind e kanë kundërshtuar, 9. 1 për qind "nuk e dinë" dhe 3. 7 nuk janë përgjigjur.

Tani, kjo edhe kjo anketë a nuk tregon më së miri se çfarë përkatësie kanë shqiptarët në përgjithësi dhe cili është objektivi kryesor i tyre për të ardhmen? Pa dyshim, se ky bashkim herët a vonë do të ndodhë, por ku do të mbeten konceptet e këtyre "intelektualcave" me përkatësi "kosovare", të cilët përveç njollave të zeza që do të lënë për vete, asgjë e rëndësishme nuk do të ndodhë për ta, në një shtet-komb të përbashkët shqiptar.Italia në gjysmëfinale, përballja me Gjermaninë

Gjysmëfinalistja e fundit e Euro 2012 është Italia. Pas një loje të shkëlqyer të azurëve për 120 minuta, sërish i punoi fati dhe përkushtimi përmes penaltive duke arritur fitore kundër anglezëve, me rezultatin 4:2. 

Ashtu që Italia do të jetë gjysmëfinalistja që do të takohet me Gjermaninë. 

Diamanti me golin e tij në penalltinë e fundit dërgoi italianët në gjysmëfinale. 

Gjatë 45 minutave të para ishte një lojë e hapur dhe disa raste të mira, por rezultati mbeti pa gola. Që në minutat e para të ndeshjes, së pari Daniele De Rossi shutoi për mrekulli nga largësia me nje efe të jashtëm dhe goditi shtyllën, kurse pak minuta më vonë mbrojtësi anglez, Glen Johnson u gjet para portës së Buffonit, i cili e mbrojti topin e goditur nga Johnson. Edhe në vazhdim u zhvillua lojë e hapur e me sulme të dyanshme, me ç'rast italianët patën më shumë raste të mira por portat megjithatë nuk u tundën.

Edhe pjesa e dytë filloi me iniciativë të futbollistëve të Italisë dhe me dy raste mjaft të mira për De Rossin, Balotellin dhe Montolivon, por pa rezultat. 

Duke e parë epërsinë e italianëve në fushë dhe tërheqjen e lojtarëve të tij në mbrojtje, Roy Hodgson në minutën e 60 vendosi të bëjë dy ndërrime. Në vend të Milnerit dhe ëelbeckut, ai futi në lojë dy sulmues më të avancuar, Andy Carollin dhe Theo ëalkottin dhe kjo rezultoi me një baraspeshë më të madhe në fushë.

Duke shkuar nga përfundimi i 90 minutave të ndeshjes, futbollistët anglezë patën më shumë nga loja, por pa raste të mira shënimi, madje në kohën shtesë, përkatësisht në fillim të minutës së 93. Rooney pati një rast të mirë, mirëpo, gërxhorët e tij përfunduan lartë mbi portën e Buffonit.  

Anglia: Hart, Johnson, Terry, Lescott, Cole, Milner, Gerrard, Parker, Young, Rooney, Welbeck

Italia: Buffon, Abate, Barzagli, Bonucci, Balzaretti, De Rossi, Pirlo, Marchisio, Montolivo, Balotelli, Cassano

(INA)Italia në gjysmëfinale, përballja me Gjermaninë

Gjysmëfinalistja e fundit e Euro 2012 është Italia. Pas një loje të shkëlqyer të azurëve për 120 minuta, sërish i punoi fati dhe përkushtimi përmes penaltive duke arritur fitore kundër anglezëve, me rezultatin 4:2. 

Ashtu që Italia do të jetë gjysmëfinalistja që do të takohet me Gjermaninë. 

Diamanti me golin e tij në penalltinë e fundit dërgoi italianët në gjysmëfinale. 

Gjatë 45 minutave të para ishte një lojë e hapur dhe disa raste të mira, por rezultati mbeti pa gola. Që në minutat e para të ndeshjes, së pari Daniele De Rossi shutoi për mrekulli nga largësia me nje efe të jashtëm dhe goditi shtyllën, kurse pak minuta më vonë mbrojtësi anglez, Glen Johnson u gjet para portës së Buffonit, i cili e mbrojti topin e goditur nga Johnson. Edhe në vazhdim u zhvillua lojë e hapur e me sulme të dyanshme, me ç'rast italianët patën më shumë raste të mira por portat megjithatë nuk u tundën.

Edhe pjesa e dytë filloi me iniciativë të futbollistëve të Italisë dhe me dy raste mjaft të mira për De Rossin, Balotellin dhe Montolivon, por pa rezultat. 

Duke e parë epërsinë e italianëve në fushë dhe tërheqjen e lojtarëve të tij në mbrojtje, Roy Hodgson në minutën e 60 vendosi të bëjë dy ndërrime. Në vend të Milnerit dhe ëelbeckut, ai futi në lojë dy sulmues më të avancuar, Andy Carollin dhe Theo ëalkottin dhe kjo rezultoi me një baraspeshë më të madhe në fushë.

Duke shkuar nga përfundimi i 90 minutave të ndeshjes, futbollistët anglezë patën më shumë nga loja, por pa raste të mira shënimi, madje në kohën shtesë, përkatësisht në fillim të minutës së 93. Rooney pati një rast të mirë, mirëpo, gërxhorët e tij përfunduan lartë mbi portën e Buffonit.  

Anglia: Hart, Johnson, Terry, Lescott, Cole, Milner, Gerrard, Parker, Young, Rooney, Welbeck

Italia: Buffon, Abate, Barzagli, Bonucci, Balzaretti, De Rossi, Pirlo, Marchisio, Montolivo, Balotelli, Cassano

(INA)Dorëheqja e Kuçit i prin riformatizimit

Dorëheqja e Kuçit i prin riformatizimit

Dorëheqja e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, Hajredin Kuçi, nga këto dy pozita qeverisëse ia ka hapur derën riformatizimit të ekzekutivit – një paralajmërim i dikurshëm nga kryeministri Hashim Thaçi.

Kështu thonë burime të "Zërit" të afërta me qeverinë, të cilat nënvizojnë se së shpejti do të ndryshojë përbërja e kabinetit qeveritar, ndërsa, gjasat janë minimale që në ndonjërin prej dikastereve të vijë tashmë ish-ministri Kuçi.

Ky person, që ?et në kushte anonimiteti, thekson se brendapërbrenda Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) është duke qarkulluar ideja që në kuadër të riformatizimit, në përbërjen e re të qeverisë të jenë të përfshirë edhe disa nga njerëzit e fuqishëm të PDK-së.

"Njëri prej këtyre njerëzve të PDKsë do ta marrë Ministrinë e Drejtësisë, e tjetri ka gjasa që ta marrë atë të Punëve të Brendshme. Por, e tëra kjo është vetëm si ide, sepse ende nuk kas asgjë konkrete", ka thënë ky person./zeri/Saturday, June 23, 2012

Arbeloa: Spanja nuk mund të jetë briliante çdo herë

Mbrojtësi i krahut të djathtë i Spanjës, Alvaro Arbeloa ka folur kundër atyre që janë duke kritikuar paraqitjen e kombëtares së tij, duke thënë se ajo nuk mund të jetë në formë çdo herë.

"Ne nuk mund të fitojmë secilën ndeshje me rezultat 3-0, ne nuk mund të jemi briliant çdo herë. Do të ishte kështu vetëm nëse kundërshtari nuk do të ekzistonte".

"Unë kam luajtur në Angli, dhe e di se çfarë lloj ndeshjeje pëlqejnë ata: Të hapur, shumë raste për shënim. Ndoshta kur njerëzit shohin llojin tonë të lojës, ndeshje e definuar nga kontrolli, atëherë ata mërziten".

"Kjo është normale. Unë mund të kuptoj këtë gjë", tha Arbeloa. (Lajmesport/INA)Analizë: “Gjelat” përballë “demave”, betejë për gjysmëfinalen…

"Gjelat" përballë "demave". Kampionët e Europës luajnë ndeshjen çerekfinale karshi Francës, në një test tjetër gjeneral për pritshmëritë maksimale të të gjithëve karshi iberikëve, tek të cilët shikojnë rikonfirmimin e kurorës. Vetë të besuarit e Del Bosques janë të tendosur dhe aspirojnë të bëjnë "triple", duke hyrë në histori: titullit në "Euro 2008″ dhe atij në Botërorin 2010 duan t'i shtojnë edhe një tjetër, në turneun e kësaj vere që ka nisur të zhvillohet në Ukrainë dhe Poloni që nga 8 qershori dhe do të mbyllet më 1 korrik. Një gjë duket e sigurtë: Kampionët në fuqi të Evropës dhe Botës do të kenë një nga sfidat më të vështira në edicionin e sivjetshëm, kur do të përballen me Francën e Riberys, Nasris, Benzemas etj. Edhe pse në letër spanjollët janë qartazi favoritë, shumë elementë parashikojnë se për iberikët nuk do të jetë një ndeshje e lehtë për t'u kaluar. Italia, në ndeshjet në grupe, dëshmoi se mund të gjenden rrugë për t'i frenuar "Furia e Kuqe", ashtu sikurse tentoi të bënte edhe Kroacia. Problemi qëndron nëse "gjelat" do të mundohen të "këndojnë" të gjithë, ashtu sikurse bënë në dhomat e zhveshjes pas humbjes 2-0 me Suedinë, ku u rikthyen sherret e përplasjet fizike mes lojtarëve, duke rikthyer pezmet e ngjarjeve të tilla në epokën e Raymond Domenechut.

Analizë/ Spanja – Krahasuar me ndeshjen e parë të grupit, atë kundër Italisë, spanjollët e rritën ndjeshëm nivelin e tyre. Prania e një qendërsulmuesi, si Torresi, në fushë u jep akoma më shumë forcë iberikëve. Në çerekfinale, ata do të sfidojnë një kundërshtar, i cili arrin të përballojë me sukses presingun në mesfushë dhe mbi të gjitha të mos lejojë hapësira në mbrojtje. Ekipi i Del Bosques ka treguar se ka mjaftueshëm talente në mesfushë për të krijuar raste të mira për shënim, por njëkohësisht mbrojtësit e "gjelave" kanë shfaqur një formë të mirë si fizike, ashtu edhe taktike. Gjithsesi, ajo që i favorizon ndjeshëm spanjollët janë faktorë si vetëbesimi, eksperienca dhe koha e gjatë që luajnë së bashku.

Analizë/ Franca – Pas humbjes ndaj Suedisë kanë nisur edhe krisjet brenda ekipit. Nuk dihet ende nëse kjo do të ndikojë në ndeshjen ndaj Spanjës, por në një analizë të potencialit maksimal të "gjelave" pritet që ata të jenë një kockë e fortë për kundërshtarin. Ekipi i trajnerit Laurent Blanc është në formë të mirë fizike, kjo edhe prej moshës së re që kanë lojtarët. Ndaj iberikëve, ata pritet të jenë superiorë ndaj rivalit për sa i përket ritmit të lojës. Për francezët do të mungojë Mexes, ndërsa në vendin e tij është programuar një lojtar me eksperiencë, si mbrojtësi i Arsenalit, Koscielny. Një tjetër element që u jep zemër francezëve është fakti se nuk kanë humbur asnjëherë në ndeshje zyrtare kundër Spanjës dhe shpresojnë që kjo arritje të mos thyhet këtë herë.

Spanja është pa diskutim favorite për të fituar, por në fakt nuk do ta ketë aq të lehtë sa pritet. Kundër një kundërshtari me një formë të mirë fizike, me një kundërsulm dhe finalizim të mrekullueshëm, djemtë e Del Bosques do të vuajnë. Në fakt, "gjelat" janë të aftë të surprizojnë në ndeshjen e sotme, gjithnjë nëse sherri i pak ditëve më pare, Blanc-Ben Arfa nuk do të ndikojë në lojë. Hajredin Kuçi jep dorëheqje

Hajredin Kuçi jep dorëheqje

Zëvendëskryeministri Kuçi ka zhvilluar një konferencë për shtyp me ç'rast ka bërë të ditur vendimin e tij për dorëhqje.

Ai ka thënë me këtë rast se do të mbajë premtimin e dhënë më parë.

I pyetur nëse kryeministri do ta pranojë dorëheqjen, ai ka thënë se kryeministri do ministra punëtorë, por edhe të moralshëm.

Ministri i Drejtësisë i Kosovës, Hajredin Kuçi, njëherësh zëvendëskryeministër, ka dhënë sot dorëheqje, duke zbatuar kështu zotimin që ka dhënë më 27 prill të këtij viti, se "nëse Kodi Penal i ri i Kosovës, me dy nene kundërthënëse 37 dhe 38, miratohet në formën siç është, atëherë ai do të paraqesë dorëheqje".

Ai ka ftuar presidenten Jahjaga që t'i kthejë mbrapsht këto dy nene për amandamentim në Kuvend, gjë të cilën presidentja e ka bërë, por Kuvendi nuk ka miratuar ndryshimet, pasi procedura e votimit nuk ka sjellë 61 votat e kërkuara për.

Me këtë vendim është shprehur "i tmerruar" Asociacioni i Gazetarëve Profesionistë të Kosovës (AGPK). "Kuvendi e ka fundosur lirinë e shtypit në Kosovë", thuhet në reagimin e këtij asociacioni.

Nenet 37 dhe 38 të Kodit Penal kanë të bëjnë me sanksionimin e shpifjes dhe zbulimin e burimit të informacionit.Spanja deklasoi Francezët

Spanja në ndeshjen e sontme çerekfinale të "Euro 2012" e mundi Francën lehtësisht me rezultat 2 : 0, duke u kualifikuar kështu për gjysmëfinale ku e pret Portugalia.

Nga ndeshja e çerekfinales së tretë të "Euro 2012" ndërmjet Spanjës e Francës, që u zhvillua sonte në Doneck,  futbolldashësit nga e gjithë bota pritën shumë. E cilësuan  një kryendeshje të "Euro2012", një superndeshje ku pritet një  lojë e mirë dhe e fuqishme, praktikisht një finale para finaleve. Së paku pritej një ndeshje interesante.  E gjithë kjo, duke pasur parasysh rivalitetin e këtyre kombëtareve, traditën dhe potencën aktuale të të dy ekipeve. 

Por, praktikisht sonte nuk ndodhi asgjë nga pritshmëria. Në pjesën e parë që të dy kombëtaret nuk treguan ndonjë lojë për ta mbajtur mend, pos golit të avantazhit  nga kombëtarja e Spanjës. U luajt më shumë në mesin e fushës, me ndonjë aksion të rrallë në drejtim të portave dhe si rrjedhojë nuk pati edhe aq shanse për të shënuar nga asnjëri ekip. Loja "vuante" nga përkujdesi i madh i të dy taborreve për të mos pësuar gol, taktikat e tyre që e bënë lojën më shumë monotone se sa atraktive. Dështuan sidomos repartet e sulmit, e sidomos ai frances. Benzema me shokë jo vetëm që nuk shënuan, por mund të thuhet se nuk patën as ndonjë shans më serioz për gol eventual.  Spanja, gjithsesi, ishte e dukshme, arriti ta zbatojë më shumë taktikën e vet-mbajtjen e gjatë të topit me pasime të shkurtëra, duke tentuar që t'i detyrojnë francezët për  ndonjë gabim eventual.

Ç'është e vërteta, këtë ia arritën në minutën e 19, kur nëpërmjet aksionit tipik spanjoll shënuan një gol të bukur nëpërmjet Alonsos. Aksionin e nisi Iniesta, i cili ia pasoi topin  Albas dhe ky i fundit Alonsos, i cili me kokë mposhti portierin francez. 

Edhe pjesa dërmuese e gjysmëlojës së dytë i ngjau pjesës së parë për nga anemia, joatraktiviteti dhe  mungesa e aksioneve të rrezikshme. Zhgënjeu sidomos Franca, e cila luante sikur të ruante rezultat. Edhe në këtë pjesë t dytë të lojës ishin totalisht zhgënjyes sulmuesit francez., të cilët për asnjë çast nuk u treguan të rrezikshëm për portën franceze. Madje , fitohej përshtypja se ata silleshin në fushë sikur nuk dinin çka të donin.

Dhe prap erdhi dënimi nga spanjollët. Në minutën e fundit të ndeshjes gjyqtari referoi penallti për Spanjë , të cilën e realizoi Alonso. 

 Analizë: “Gjelat” përballë “demave”, betejë për gjysmëfinalen…

"Gjelat" përballë "demave". Kampionët e Europës luajnë ndeshjen çerekfinale karshi Francës, në një test tjetër gjeneral për pritshmëritë maksimale të të gjithëve karshi iberikëve, tek të cilët shikojnë rikonfirmimin e kurorës. Vetë të besuarit e Del Bosques janë të tendosur dhe aspirojnë të bëjnë "triple", duke hyrë në histori: titullit në "Euro 2008″ dhe atij në Botërorin 2010 duan t'i shtojnë edhe një tjetër, në turneun e kësaj vere që ka nisur të zhvillohet në Ukrainë dhe Poloni që nga 8 qershori dhe do të mbyllet më 1 korrik. Një gjë duket e sigurtë: Kampionët në fuqi të Evropës dhe Botës do të kenë një nga sfidat më të vështira në edicionin e sivjetshëm, kur do të përballen me Francën e Riberys, Nasris, Benzemas etj. Edhe pse në letër spanjollët janë qartazi favoritë, shumë elementë parashikojnë se për iberikët nuk do të jetë një ndeshje e lehtë për t'u kaluar. Italia, në ndeshjet në grupe, dëshmoi se mund të gjenden rrugë për t'i frenuar "Furia e Kuqe", ashtu sikurse tentoi të bënte edhe Kroacia. Problemi qëndron nëse "gjelat" do të mundohen të "këndojnë" të gjithë, ashtu sikurse bënë në dhomat e zhveshjes pas humbjes 2-0 me Suedinë, ku u rikthyen sherret e përplasjet fizike mes lojtarëve, duke rikthyer pezmet e ngjarjeve të tilla në epokën e Raymond Domenechut.

Analizë/ Spanja – Krahasuar me ndeshjen e parë të grupit, atë kundër Italisë, spanjollët e rritën ndjeshëm nivelin e tyre. Prania e një qendërsulmuesi, si Torresi, në fushë u jep akoma më shumë forcë iberikëve. Në çerekfinale, ata do të sfidojnë një kundërshtar, i cili arrin të përballojë me sukses presingun në mesfushë dhe mbi të gjitha të mos lejojë hapësira në mbrojtje. Ekipi i Del Bosques ka treguar se ka mjaftueshëm talente në mesfushë për të krijuar raste të mira për shënim, por njëkohësisht mbrojtësit e "gjelave" kanë shfaqur një formë të mirë si fizike, ashtu edhe taktike. Gjithsesi, ajo që i favorizon ndjeshëm spanjollët janë faktorë si vetëbesimi, eksperienca dhe koha e gjatë që luajnë së bashku.

Analizë/ Franca – Pas humbjes ndaj Suedisë kanë nisur edhe krisjet brenda ekipit. Nuk dihet ende nëse kjo do të ndikojë në ndeshjen ndaj Spanjës, por në një analizë të potencialit maksimal të "gjelave" pritet që ata të jenë një kockë e fortë për kundërshtarin. Ekipi i trajnerit Laurent Blanc është në formë të mirë fizike, kjo edhe prej moshës së re që kanë lojtarët. Ndaj iberikëve, ata pritet të jenë superiorë ndaj rivalit për sa i përket ritmit të lojës. Për francezët do të mungojë Mexes, ndërsa në vendin e tij është programuar një lojtar me eksperiencë, si mbrojtësi i Arsenalit, Koscielny. Një tjetër element që u jep zemër francezëve është fakti se nuk kanë humbur asnjëherë në ndeshje zyrtare kundër Spanjës dhe shpresojnë që kjo arritje të mos thyhet këtë herë.

Spanja është pa diskutim favorite për të fituar, por në fakt nuk do ta ketë aq të lehtë sa pritet. Kundër një kundërshtari me një formë të mirë fizike, me një kundërsulm dhe finalizim të mrekullueshëm, djemtë e Del Bosques do të vuajnë. Në fakt, "gjelat" janë të aftë të surprizojnë në ndeshjen e sotme, gjithnjë nëse sherri i pak ditëve më pare, Blanc-Ben Arfa nuk do të ndikojë në lojë. Arbeloa: Spanja nuk mund të jetë briliante çdo herë

Mbrojtësi i krahut të djathtë i Spanjës, Alvaro Arbeloa ka folur kundër atyre që janë duke kritikuar paraqitjen e kombëtares së tij, duke thënë se ajo nuk mund të jetë në formë çdo herë.

"Ne nuk mund të fitojmë secilën ndeshje me rezultat 3-0, ne nuk mund të jemi briliant çdo herë. Do të ishte kështu vetëm nëse kundërshtari nuk do të ekzistonte".

"Unë kam luajtur në Angli, dhe e di se çfarë lloj ndeshjeje pëlqejnë ata: Të hapur, shumë raste për shënim. Ndoshta kur njerëzit shohin llojin tonë të lojës, ndeshje e definuar nga kontrolli, atëherë ata mërziten".

"Kjo është normale. Unë mund të kuptoj këtë gjë", tha Arbeloa. (Lajmesport/INA)Spanja deklasoi Francezët

Spanja në ndeshjen e sontme çerekfinale të "Euro 2012" e mundi Francën lehtësisht me rezultat 2 : 0, duke u kualifikuar kështu për gjysmëfinale ku e pret Portugalia.

Nga ndeshja e çerekfinales së tretë të "Euro 2012" ndërmjet Spanjës e Francës, që u zhvillua sonte në Doneck,  futbolldashësit nga e gjithë bota pritën shumë. E cilësuan  një kryendeshje të "Euro2012", një superndeshje ku pritet një  lojë e mirë dhe e fuqishme, praktikisht një finale para finaleve. Së paku pritej një ndeshje interesante.  E gjithë kjo, duke pasur parasysh rivalitetin e këtyre kombëtareve, traditën dhe potencën aktuale të të dy ekipeve. 

Por, praktikisht sonte nuk ndodhi asgjë nga pritshmëria. Në pjesën e parë që të dy kombëtaret nuk treguan ndonjë lojë për ta mbajtur mend, pos golit të avantazhit  nga kombëtarja e Spanjës. U luajt më shumë në mesin e fushës, me ndonjë aksion të rrallë në drejtim të portave dhe si rrjedhojë nuk pati edhe aq shanse për të shënuar nga asnjëri ekip. Loja "vuante" nga përkujdesi i madh i të dy taborreve për të mos pësuar gol, taktikat e tyre që e bënë lojën më shumë monotone se sa atraktive. Dështuan sidomos repartet e sulmit, e sidomos ai frances. Benzema me shokë jo vetëm që nuk shënuan, por mund të thuhet se nuk patën as ndonjë shans më serioz për gol eventual.  Spanja, gjithsesi, ishte e dukshme, arriti ta zbatojë më shumë taktikën e vet-mbajtjen e gjatë të topit me pasime të shkurtëra, duke tentuar që t'i detyrojnë francezët për  ndonjë gabim eventual.

Ç'është e vërteta, këtë ia arritën në minutën e 19, kur nëpërmjet aksionit tipik spanjoll shënuan një gol të bukur nëpërmjet Alonsos. Aksionin e nisi Iniesta, i cili ia pasoi topin  Albas dhe ky i fundit Alonsos, i cili me kokë mposhti portierin francez. 

Edhe pjesa dërmuese e gjysmëlojës së dytë i ngjau pjesës së parë për nga anemia, joatraktiviteti dhe  mungesa e aksioneve të rrezikshme. Zhgënjeu sidomos Franca, e cila luante sikur të ruante rezultat. Edhe në këtë pjesë t dytë të lojës ishin totalisht zhgënjyes sulmuesit francez., të cilët për asnjë çast nuk u treguan të rrezikshëm për portën franceze. Madje , fitohej përshtypja se ata silleshin në fushë sikur nuk dinin çka të donin.

Dhe prap erdhi dënimi nga spanjollët. Në minutën e fundit të ndeshjes gjyqtari referoi penallti për Spanjë , të cilën e realizoi Alonso. 

 Friday, June 22, 2012

Ministria e Kulturës ndan pensione kombëtare, asnjë personalitet shqiptarë

Ministria e Kulturës e Maqedonisë sot ka ndarë nëntë pensione kombëtare për nëntë shkenctarë dhe artistë maqedonas që kanë dhënë kontribut për kulturës maqedonase. 

Në mesin e nëntë personaliteteve nuk është gjetur asnjë emër i kulturës dhe shkencës shqiptare në Maqedoni. 

Ministrja Elizabeta Kançeska – Milevska sot i ka ndarë vendimet për pensionet kombëtare, që janë pensione mujore të përjetshme për personalitetet maqedonase, në mesin e tyre asnjë shqiptarë: Dimitar Qornakov, Petar Muliçkoski, Robolub Anastasov, Vladimir Svetiev, Milka Evtimova, Tomislav Shopov, Risto Grupçe, Boris Romanov dhe Dimitri Marinovski. 

Ministrja Kançeska- Milevska i ka falenderuar në emër të Qeverisë së Maqedonisë të gjithë personalitetet për kontributin e tyre për kulturën maqedonase. 

Ky është grupi i dytë i personaliteteve të historisë, kulturës, shkencës dhe letërsisë që shpërblehen me vendimet për pensione të përjetshme, të ashtuquajtura kombëtare.  Vlera e pensioneve kombëtare është sa një pension më i lartë në Maqedoni. (INA)Bejta

Në komunën e Studeniçanit u lëshua ne përdorim rruga e cila lidh Koliçanin e Epërm dhe te Poshtëm. Përurimin e rrugës e bëri Ministri i Vetëqeverisjes Lokale Nevzat Bejta, Kryetari i Komunës së Stdeniçanit Fati Iseni, Kryetari i Rajonit të planifikuar të Shkupit Sokol Mitrevski dhe Drejtoresha e Qendrës së Rajonit të Shkupit, Aneta Llozanova. 

Faza e dytë e Rikonstruimit të rrugës lokale Draçevë – motel Kitka është me gjatësi 600 metra, me vlerë prej 4 milion denar dhe financohet nga Byroja për Zhvillim të Barabartë Rajonal e Ministrisë së Vetëqeverisjes Lokale, në pajtim me Programin për zhvillim të barabartë rajonal për vitin 2009/2010. Projekti "Rikonstruimi i rrugës lokale Draçevë – motel Kitka" ishte në listën e projekteve me prioritet të Rajonit të Planifikuar të Shkupit.

Kryetari i komunës së Studeniçanit Fati Iseni, theksoi se për asfaltimin e kësaj rruge janë investuar 9.5 milion denar nga rajoni i planifikuar i Shkupit.

"Kjo rruge i lidh të dy vendbanimet, Koliçanin e Poshtëm dhe të Epërm dhe është faza e dyte  e ndërtimit te rrugës  pas asaj që e bëmë nga banka botërore vlera e se cilës ishte 356 mije euro. Faza e dytë është 9.5 milion denar  apo 157 mije euro. Ne jemi te kënaqur se në këtë zonë janë investuar rreth 500 mije euro për ndërtimin e rrugës e cila është gjatë diku rreth 5.67 km", tha kryetari Iseni. 

Ndërsa Ministri i Vetëqeverisjes Lokale Nevzat Bejta dhe kryetari i regjionit te Shkupit Sokol Mitrevski, theksuan se këto fshatra janë mjaft atraktive edhe për tërheqjen e turistëve, prandaj qytetarët duhet të mbeten të jetojnë atje, ndërsa autoritetet do të investojnë në këtë drejtim. 

"E vëmë ne përdorim një rruge që ju e keni pritur për gjate kohe, për tu ju krijuar kushte më të mira edhe ne te ardhmen ata te cilët janë larguar për shkak të infrastrukturës, për shkak te rrugës, përsëri të kthehen në këto vendbanime te bukura. Me kthimin, do të forcohet ekonomia, veçanërisht do të zhvillohet turizmi malor", tha ministri Bejta.

"E gjithë kjo është me qellim qe banoret e këtij vendit mos te largohen nga këto fshatra, sepse duhet te kemi fshatra të pasura, gjithashtu na duhet te kemi shkolla ne te gjitha  fshatrat. Me rikonstruimin e rrugës së Koliçanit të Epërm dhe te Poshtëm deri në Kitkë krijohen kushte për zhvillimin e turizmit në këtë rajon", tha Mitrevski. 

Qëllimi i përgjithshëm është zhvillimi i rrjetit lokal rrugor dhe krijimin e kushteve për tërheqje të investitorëve nga vendi dhe jashtë në fushën e turizmit në shpatet e Malit Kitka. Gjithashtu do të përmirësohet kualiteti i jetesës dhe do të lidhen 9 vendbanime në tre komuna, Komunën e Studeniçanit, Zelenikovës dhe Kisella Vodës, vendbanimet: Vretkica, Pagarusha, Ramni Gaber, Koliçani i Epërm, Koliçani i Poshtëm, Crvena Voda, Paligrad, Mala Reka dhe Aldinici, nëpërmjet lidhjes dhe përmirësimit të lidhjes së komunikacionit me Qytetin e Shkupit. Me rikonstrumin e kësaj rruge do të sigurohen kushte për lidhje të këtij drejtimi me Komunën e Bogomillës  dhe Komunën e Makedonski Brodit (f.Samakov), si dhe do krijohet infrastrukturë e përshtatshme rrugore për qasje në Qendrën rekreativo sportive Kitka e cila është një nga peizazhet  më të bukura në shpatet e Shkupit dhe shtetit. 

Në përurimin e punëve të rrugës lokale Koliçan i Poshtëm dhe Epërm, morën pjesë edhe banorë nga kët dy vendbanime dhe nga vendbanime tjera të Komunës së Studeniçanit. (INA)