Thursday, August 23, 2012

S’ka marrëveshje të re për presidenten

S'ka marrëveshje të re për presidenten

Liderët e tri subjekteve politike, Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe Aleancës Kosova e Re (AKR), vështirë se do të bien në ujdi që të arrihen votat e mjaftueshme për të miratuar reformën kushtetuese dhe atë zgjedhore.

Një ditë më parë kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka kërkuar që para se të mbahet seanca plenare ku do të sillen për miratim amendamentet kushtetuese dhe ligji i ri i zgjedhjeve, Hashim Thaçi, Isa Mustafa dhe Behgjet Pacolli ta arrijnë një marrëveshje për amendamentet kushtetuese që parashohin të drejtat dhe kompetencat e presidentit.

Kjo kërkesë e kryeparlamentarit ka ardhur pas paralajmërimit të drejtuesve të LDK-së se nuk do t'i votojë amendamentet kushtetuese nëse nuk respektohet marrëveshja për presidenten, e cila nënkupton largimin e Jahjagës, ose dorëheqjen e saj.

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, i ka thënë "Zërit" se nuk ekziston asnjë gjasë që lideri i kësaj partie, Isa Mustafa të ulet në tavolinën e bisedimeve me Thaçin e Pacollin për të arritur marrëveshje të re me të cilën deputetët e LDK-së do t'i thoshin "po" miratimit të amendamenteve./Zeri/Lajmetsot/No comments:

Post a Comment